Duygu düzenleme programının ön ergenlerin duygu düzenleme stratejileri üzerindeki etkisi
The effect of emotion regulation program on early adolescents' emotion regulation strategies
  1. Tez No: 628602
  2. Yazar: ZÜBEYDE ENDER SARIÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL TÜRKÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı ön ergenlere yönelik hazırlanan duygu düzenleme programının (DDP) ön ergenlerin duygu düzenleme stratejileri ve duygulanımları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın deseni deney, kontrol ve plasebo gruplu, ön test, son test ve izleme testi ölçümlü 3x3 deneysel desendir. Araştırmaya, deney grubunda 7 kız 5 erkek, plasebo grubunda 7 kız 5 erkek ve kontrol grubunda 7 kız 4 erkek olmak üzere toplam 35 kişi dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EDDÖ) ve Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) kullanılmış, veriler parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Araştırmanın duygu düzenleme stratejilerine ilişkin bulguları DDP'nin deney grubunda içsel işlevsel ve dışsal işlevsel duygu düzenleme stratejilerinde artışa; içsel işlevsel olmayan stratejilerde ise düşüşe anlamlı düzeyde katkı sağladığını göstermektedir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise DDP'nin ergenlerin kullandıkları duygu düzenleme stratejileri üzerinde anlamlı bir farklılaşma sağlamadığı bulunmuştur. Pozitif ve negatif duygulanım açısından grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of Emotion Regulation Program on adolescents' ER strategies and their mood. A three groups (experiment, plasebo, control) and three measurements (pre-test, post-test and follow up) quasi-experimental design (3x3) was used. Among 35 participants 7 females 5 males were assigned to experimental group, 7 females 5 males to plasebo group and 7 females 4 males to control group. Emotion Regulation Questionnaire for Adolescents and Positive-Negative Affect Schedule were used as measures of the study. The data was analyzed by non-parametric statistics. In-group comparisons showed that the intervention program is significantly effective in experimental group through increasing adaptive internal and external ER strategies and decreasing maladaptive internal ER strategies. However, according to the between groups comparison results, the ER program did not contribute to a significant change in adolescents' ER strategies. It is also found that the intervention program did not significantly change positive and negative affect of participants.