La structure de la conscience affective: Une recherche phénoménologique sur Stumpf, Brentano et Husserl
Duygusal bilincin yapısı: Stumpf, Brentano ve Husserl üzerine bir fenomenolojik araştırma
  1. Tez No: 628625
  2. Yazar: ÇAĞLAR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu doktora çalışması Edmund Husserl'in elyazmalarına yönelik bir okumada kaynağını bulmakta. ÜÇ filozofun analizlerini inceledik: Carl Stumpf, Franz Brentano ve Husserl. Duygulanımsallık, değerleme ve duyguların tasnifi üzerine olan metinlere yoğunlaştık. İlgimizin odağını bilhassa“hissi duygular”teşkil etti. Çalışmamızda acı deneyimini kalkış noktası alarak özgün bir problem öne sürdük. Bu problem yardımıyla Husserl'in pozisyonunun Stumpf'un ve Brentano'nun pozisyonlarından daha avantajlı olduğunu gösterebildik. Bununla birlikte, çalışmamızın tek amacı hissi duyguları incelemek olmadı. Daha genel hedefimiz üç filozofa göre duygusal bilincin yapısını açığa çıkarmak oldu.
Özet (Çeviri)
This doctoral research takes its source in a reading of manuscripts of Edmund Husserl. We examined the analyses of three philosophers: Carl Stumpf, Franz Brentano and Husserl. We are concentrated on the texts about affectivity, valuation, and classification of feelings. Our interest is particularly focused on“sensory feelings”. In our work, taking as a common thread the experience of pain, we try to put forward an original problem, with the help of which we become able to show the advantages of Husserl's position regarding feelings in relation to Stumpf's and Brentano's positions. However, our objective in this study is not only to inquire about sensory feelings. The more general task before us is to uncover the structure of affective consciousness according to the three philosophers.