Endüstri 4.0 ve endüstri 4.0 teknolojilerinin işletme fonksiyonları üzerine olası etkileri
Industry 4.0 and possible effects of industry 4.0 tegnologies on business functions
  1. Tez No: 628628
  2. Yazar: ÖZLEM YALPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih boyunca yaşanan sanayi devrimlerinin ortaya çıktığı coğrafyalarda bıraktığı ekonomik ve toplumsal etkiler zamanla tüm dünyaya ulaşmıştır. Sanayileşmenin başlamasından bu yana hız kesmeden yaşanan teknolojik ilerlemelere baktığımızda, Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da nitelendirilen Endüstri 4.0 oluşumu karşımıza çıkmaktadır. Endüstri 4.0 oluşumu hızlı ve kapsamlı teknolojik gelişmelere ayak uydurma ve üretimde rekabet üstünlüğünü koruma ihtiyacından doğan bir stratejik dönüşüm sürecinin ürünüdür. Üretimin insandan bağımsız hale getirildiği, fiziksel alan ile dijital alanın iç içe geçtiği bu stratejik dönüşüme işletmelerin ayak uydurması gelecekteki konumları açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Endüstri 4.0'ın ortaya çıkış süreci ve bünyesinde bulundurduğu teknolojilerin yapısı anlatılmış ve bu bilgilerden faydalanılarak Endüstri 4.0 teknolojilerinin işletme fonksiyonları üzerindeki olası etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The economic and social impacts left by the industrial revolutions throughout the history have reached the world over time. When we look at the technological advances without slowing down since the beginning of industrialization, we see the Industry 4.0 formation, which is also described as the Fourth Industrial Revolution. Industry 4.0 formation is the product of a strategic transformation process resulting from the need to keep up with rapid and comprehensive technological developments and maintain competitive advantage in production. It is important for businesses to keep up with this strategic transformation, where production is made independent from human, and the physical and digital areas are intertwined In this study, the emergence process of Industry 4.0 and the structure of the technologies it contains are explained and by using this information, possible effects of industry 4.0 technologies on business functions are revealed.