Yalnız yaşayan yaşlılara uygulanan kil çalışmasının yalnızlık ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
The effect of clay work on the loneliness and hopelessness of the elderly living alone
  1. Tez No: 628630
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, yalnız yaşayan yaşlılara uygulanan kil temelli grup çalışmasının yalnızlık ve umutsuzluk düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu deneysel araştırma deseninde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; Trabzon Ortahisar ilçesinde yalnız yaşayan 30 deney 30 kontrol olmak üzere toplam 60 yaşlı birey oluşturdu. Veriler, Mayıs-Kasım 2018 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, Mini Mental Durum Muayenesi, Beck Depresyon Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği ile toplandı. Ön test sonrasında deney grubuna 6 oturumdan oluşan kil temelli grup çalışması ile girişim uygulandı, kontrol grubuna ise 2 kez yüz yüze görüşme yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırılmalı istatistiksel yöntemler kullanıldı. Girişim öncesi deney ve kontrol grubundaki yaşlı bireylerin bireysel ve yaşam biçimi özellikleri, UCLA Yalnızlık ve Beck Umutsuzluk puan ortalamaları benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an experimental research design with pre-test and post-test control groups to determine the effect of the clay based group study on the loneliness and hopelesness of the elderly living alone. The sample consisted of 60 elderly individuals (30 experimental/ 30 control) living in Turkey. The data were collected between May and November 2018 using a questionnaire prepared by the researcher, Mini-Mental State Examination, Beck Depression Inventory, UCLA Loneliness Scale and Beck Hopelessness Scale. After the pre-test, the experimental group was applied a 6-session clay work, and the control group was interviewed face-to-face twice. Descriptive and comparative statistical methods were used to analyze the data. The individual and lifestyle characteristics and UCLA Loneliness and Beck Hopelessness scores were similar in the before intervention in both groups.