Çok yanıtlı problemlere sürekli-sürekli kalite karakteristikleri için dinamik Taguchi yöntemi yaklaşımı
Dynamic taguchi method approach for continuous-continuous quality characteristics in multi-response problems
- Tez No: 628688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN, DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çok yanıtlı problemlerin dinamik özellik gösteren kalite karakteristikleri için Taguchi Yöntemi uygulaması sağlam parametre tasarımlarının belirlenmesinde oldukça etkin bir yaklaşımdır. Rekabetin yoğun olduğu dünya pazarında ürün ve hizmetler, müşteri istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Müşteri taleplerine en kısa sürede, en düşük fiyatla ve en kaliteli ürün şartlarını sağlayan ve tüm bu ve benzeri şartları sürdürebilen firmalar pazardaki yerlerini koruyabilmektedir. Galvanizli çelik tel hattı kurulumu ve üretimi yapan uluslararası iki firmanın ortak amacı da ürünlerinin kalitesinde sürekliliği sağlamak ve sıfır hatalı ürünler üretmektir. 2,00 mm çapında galvanizli tel üretiminde ortaya çıkan yüzey pürüzlülüğü probleminin çözümünde Dinamik Taguchi Yöntemi kullanılarak sağlam parametre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Toplam dört adet çıktı kalite karakteristiğini doğrudan etkileyen tel geçiş hızı, dinamik problemlerin belirleyici unsuru olan girdi sinyali olarak seçilmiştir. Beşi iki seviyeli, beşi üç seviyeli on adet kontrol edilebilen faktör L₁₈ iç ortogonal diziye; her biri ikişer seviyeli dört gürültü faktörü ve üç seviyeli bir girdi sinyal faktörü L₄ dış ortogonal diziye atanarak 216 fiziksel deney ve tüm yanıtlar için 864 ölçüm yapılmıştır. Deney sonuçları Dinamik Taguchi Yöntemi ve çok ölçütlü karar verme tekniklerinden VİKOR Metodu ile analiz edilmiş ve gürültü koşulları altında kontrol edilebilen faktör seviyeleri belirlenmiştir. Yapılan doğrulama deneyi sonuçlarına göre Taguchi Yöntemi tüm yanıtlar için Sinyal/gürültü oranı ve β-eğim değerlerinde diğer metotlardan çok daha iyi sonuç vermiştir. Dinamik çok yanıtlı sinyal/gürültü oranı ve çok yanıtlı eğim değerlerinde de Dinamik Taguchi Yöntemi, mevcut üretim koşulları ve VİKOR Metodu ile belirlenen faktör / seviye birleşimlerinden daha yüksek iyileşme oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The application of the Taguchi Method is a highly effective approach to determine robust parameter designs for dynamic characteristics of multi-response problems. The competition is intense the products and services in the world market vary depending on customer wishes and needs. Companies that meet the demands of the customer in the shortest time, at the lowest price and with the highest quality product conditions and who maintain all these and similar conditions can maintain their place in the market. Galvanized steel wire line installation and production of the common purpose of the two international companies to ensure the continuity of the quality of products and to produce zero defective products. Robust parameter design has been realized by using Dynamic Taguchi Method to solve the surface roughness problem in galvanized wire production of 2.00 mm diameter. The wire transfer speed, which directly affects a total of four output quality characteristics, has been selected as the input signal, which is the determinant of dynamic problems. Ten controllable factors L₁₈, five of which are two-level, five of which are three-level, are assigned to the internal ortogonal array; 216 physical experiments and 864 measurements for all responses were made by assigning four noise factors each with two levels and a three level input signal factor L₄ external ortogonal array. Experimental results were analyzed by Dynamic Taguchi Method and VİKOR method which is one of the multi criteria decision making techniques and factor levels which can be controlled under noise conditions were determined. According to the results of 60 validation experiments, Taguchi method gave better results for all responses in signal/noise ratio and β-slope values than other methods. The results of the Dynamic Taguchi Method are also better in terms of Dynamic Multi-Response Signal/Noise ratio and Multi-Response Slope values.