Kerküklü şair Kara Vahap'ın şiirleri
Poetries of Kara Vahap
  1. Tez No: 628699
  2. Yazar: MELAK ATELLA ABDULSATTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Irak Türk edebiyatı, geçmişten günümüze kadar devam eden bir edebiyattır. Günümüzde Irak Türk edebiyatında dizelerini insanlara seslenmek için kullanan bir şair vardır. Bu şair kendisine edebiyat dünyasında şiirleriyle yer bulan Kara Vahap'tır. Farklı yıllarda yayımladığı şiir kitaplarını iki ciltte toplayan Kerküklü şair Kara Vahap'ın şiirleri bu çalışmamızın konusudur. Bu çalışmada şairin Türkiye Türkçesiyle yazdığı şiirler konu, dil, anlatım ve biçim yönüyle incelenmiştir. Ayrıca şair Türkmen milletinin yaşadıklarını şiirlerine yansıtarak gelecek kuşaklar adına bir vatan bilinci oluşturmak ister. Kara Vahap'ın yaşadığı dönemini de anlatan kaynakları tarayarak dört bölüme ayırdığımız bu çalışma Türkmen tarihini, sosyal, ekonomik, siyasal ve edebî ilişkilerini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkish literature is a literature that continues from past to present. There is a poet in the Iraqi Turkish literature who uses his verses to make himself heard, as well. This poet is Kara Vahap who has found a place for himself in world literature with his poems. Poems of Kara Vahap, a poet from Kirkuk who compiled his poetry books published in various years in two volumes, are the subject matter of this study. In this study, the poetry composed by the poet in Turkish is investigated in terms of content, language, expression and form. Also seen that the poet wanted to create a home-consciousness on behalf of the next generations by reflecting the poetry of the Turkmen nation to his poems. This study, which we have divided into four parts having read the sources illuminating the period Kara Vahap lived in as well, covers the history and social, economic, political and literary relations of Turkmens, too.