Müzikli yaratıcı drama eğitiminin okul öncesi çocukların öz güven düzeylerine etkisi
Impact of musical creative drama education on self confidence of preschool children
  1. Tez No: 628763
  2. Yazar: AKANDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERKAN UMUZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada müzikli yaratıcı drama eğitimi almanın okul öncesi çocuklarda özgüven üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2019-2020 öğretim yılında Çorum Güneş Kreş'te okul öncesi eğitimi alan dört ve beş yaşlardaki çocuklar ile gerçekleştirilmiştir. Dört yaşında 25 öğrenci, beş yaşında 25 öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrenciyle çalışma yapılmıştır. Araştırmanın verileri, okul öncesi çocuklar için uygulanan Günalp özgüven gözlem testi ile toplanmıştır. 10 haftalık deney sürecinin sonunda yaratıcı drama eğitiminin okul öncesi çocuklarda özgüven üzerindeki etkisi test edilmiştir. Müzikli yaratıcı drama etkinliklerinin önceki ve sonraki özgüven durumlarının verileri analizinde SPSS 23 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda yaratıcı drama çalışmaları sonucunda özgüven gelişimlerinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Öğrencilerin özgüven gelişiminde cinsiyet, memleket, evde yaşayan birey sayısı, anne ve babanın durumu, kardeş sayısı, ailede kaçıncı çocuk olduğu, ailenin ekonomik durumu, okula başlama yaşı, okula başlamadan önce bakan kişi, anne ve babanın eğitim durumu ile meslek türleri arasında anlamlı fark yoktur. Okul öncesi öğrencilerin özgüven gelişiminin yaşlarıyla anlamlı fark olduğu görülmüştür. Müzikli yaratıcı dramanın okul öncesi öğrencilerin özgüvenlerine olumlu bir etki verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the effect of having musical creative drama education on self-confidence of preschool children. Research was carried out with four- and five-years old children having education at Çorum Güneş Kreş in academic year of 2019-2020. 25 students at the age of four and 25 students at the age of five, 50 students in total have been studied. Data of the research were obtained by Günalp self-confidence observation test which is generally applied to preschool children. At the end of the 10 weeks of test period, the effect of musical creative drama education on self-confidence of preschool children was examined. SPSS 23 package program was used to analyze the data of self-confidence status before and after musical creative drama education. As a result of the research, it was observed that musical creative drama studies generated a significant self-confidence improvement for students. For self-confidence improvements of children, the factors of gender, hometown, the number of individuals living at students' home, the status of mother and father, the number of siblings, the number of children in the family, the economic conditions of the family, the age of starting school, the person who looks after the child before starting school and the education level and occupation of mother and father did not create significant difference. Self-confidence improvement was affected significantly by ages of children. It was determined that musical creative drama education had a positive effect on self-confidence of preschool children.