Exploring the emotional labor process: The Turkish managers' perspectives
Duygusal çalışma sürecinin açıklanması: Türk müdürlerinin perspektifleri
- Tez No: 628820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Eskişehir'deki otel sektöründeki Türk yöneticilerin duygusal emeği nasıl algıladıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada fenomenoloji yöntemi kullanılmış, sekiz yönetici ile görüşülmüş, veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Ve bilgiyi analiz etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Analiz, yöneticilerin deneyimini ve anlatımını görselleştiren altı tema sağlamıştır. Bulgular, uzun iş deneyimleri nedeniyle yöneticilerin çoğunun duygusal emeğin olumsuz sonuçlarıyla yüzleşmelerini sağlayan teknikler veya belirli davranışlar geliştirdiğini göstermektedir. Sonuçlar, görüşmecilerin çoğunun stres yönetimi veya duyguların kontrolü ile ilgili herhangi bir eğitim almadığını da vurgulamaktadır. Benzer şekilde, bu çalışmanın sonuçları, müşterilerle sürekli etkileşimin ve takım arkadaşlarının çalışmalarını motive etmenin yöneticiler için duygusal olarak yorucu bir görev olduğunu vurgulamaktadır. Ancak yöneticiler, ekip çalışmasının da bir motivasyon kaynağı olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify how Turkish managers in the hotel sector in Eskisehir perceive emotional labor. The phenomenology method was used for this research, eight managers were interviewed, the data was collected using semi-structured interviews. And the content analysis was used to analyze the information. The analysis provided six themes that visualize the experience and narrative of the managers. The findings indicate that most of the managers due to their long work experience have developed techniques or certain behaviors that allowed them to face the negative consequences caused by emotional labor. The results also highlight most of the interviewees have not received any kind of training related to stress management or control of emotions. Similarly, the results of this study emphasize that constantly interactions with customers and motivate to the teammates' work is an emotionally exhausting task for the managers. However, the managers also manifested the teamwork is also a motivator.