Demokratik ve otoriter liderlik tarzlarının örgütsel bağlılığa etkisi
Impact on organizational commitment of democratic and authoritarian leadership style
  1. Tez No: 628827
  2. Yazar: MUHAMMET KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada yöneticilerin demokratik ve otoriter liderlik tarzlarıyla çalışanların örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Karabük ilindeki 5 demir-çelik işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın kapsamında 259 çalışana liderlik tarzı ve örgütsel bağlılık ölçekleri bir arada anket yoluyla uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon, bağımsız degişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek için regresyon analizleri kullanılmıştır. Ayrıca veriler demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, firmadaki konum ve firmadaki çalışma süresi) göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre otokratik ve serbest bırakıcı liderliğin çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu; demokratik liderliğin ise çalışanların örgütsel bağlılık alt boyutlarından duygusal bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the democratic and authoritarian leadership styles of leaders and organizational commitment of employees was investigated. The sample of the research consists of 5 Iron and Steel Enterprises in Karabük. In the scope of the research, the leadership style and organizational commitment scales were applied to 259 employees through a questionnaire together. The data obtained was analyzed with the SPSS 24.0 package program. Correlation was used to determine the relationship between variables, regression analyses were used to determine the effect of independent variables on dependent variables. The results of the survey were evaluated according to demographic characteristics (age, gender, educational status, martial status, position in the company, working time in the company). As a result, it was determined that autocratic and laissez-faire leadership style had a significant effect on organizational commitment of employees, while democratic leadership had a significant effect on emotional commitment from the sub-dimensions of organizational commitment of employees.