Farklı içeceklerde renklendirilmiş CAD-CAM hibrit blokların beyazlatıcı ağız gargaralarında bekletilmesi sonrası renk değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color changes after standing of colored CAD-CAM hybrid blocks in different drinks in whitening mouthwashes
- Tez No: 628860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada iki farklı CAD/CAM hibrit seramik (Crios Brilliant, Coltène/ Whalednt, Altstätten, Switzerland ve Cerasmart, GC Europe, Leuven, Belgium) ma-teryallerini üç farklı renklendirme solüsyonu (kahve, çay,distile su) ile günde 3 saat olacak şekilde 4 hafta renklendirildikten sonra renklendirme solüsyonları temizlenip iki farklı beyazlatıcı ağız gargarasının (Colgate Optik Beyaz,GABA InternationalAG, Therwil,Switzerland ve ListerineAdvanced White, Johnson&Johnson, İngiltere) gün-de iki dakika süre ile kullanılmasının renk değişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada örnekler 1.2 mm kalınlığında 12 x 6mm olacak şekilde standardize edildi. Her grupta 10'ar örnek olmak üzere 14 grup oluşturuldu. Renk ölçümleri, renk-lendirme öncesi, 7. gün, 14. gün, 21.gün ve 28. gün sonunda yapıldı. Renk ölçümleri için spektrofotometre Vita Easyshade Advance 4.0 (Vita Zahnfabrik Bad Sackigen Germany) kullanıldı. Renk ölçümlerimden önce ve sonra gün ışığını taklit eden floresan lamba içeren düzenek içinde CIE D65 aydınlatmasına uygun, beyaz arka fon kullanılarak spektrofotometre ile yapıldı. İki ölçüm arasındaki farkın değerlendirilmesi için CIELab renk sistemi tarafından belirlenen“ΔE”formülü kullanıldı. Beyazlıkların karşılaştırılması için WID kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, two different CAD / CAM hybrid ceramics (Crios Brilliant, Coltène / Whalednt, Altstätten, Switzerland and Cerasmart, GC Europe, Leuven, Belgium) will have three different coloring solutions (coffee, tea, distilled water) 3 hours a day. It was aimed to evaluate the effect of using two different whitening mouthwashes (Colgate Optik White, GABA InternationalAG, Therwil, Switzerland and ListerineAdvanced White, Johnson & Johnson, England) for two minutes a day after coloring for 4 weeks. In the study, the samples were standardized to be 1.2 mm thick and 12 x 6 mm, 10 in each group. Color measurements were made before coloring, 7th day, 14th day, 21st day and 28th day. The spectrophotometer Vita Easyshade Advance 4.0 (Vita Zahnfabrik Bad Sackigen Germany) was used for color measurements. Before and after my color me-asurements, it was made with a spectrophotometer using a white background suitable for CIE D65 illumination in a mechanism containing fluorescent lamps that mimic daylight. The formula“ΔE”determined by the CIELab color system was used to evaluate the difference between the two measurements. ΔWID was used to compare whiteness.