E vitamini uygulamasının akut taekwondo egzersizinde lipit peroksidasyonu, antioksidan enzimler ve laktat düzeylerine etkileri
Lipid peroxidation of vitamin E application in acute taekwondo exercise,its effects on antioksidant enzymes and lactate levels
  1. Tez No: 243333
  2. Yazar: EKREM BOYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada akut taekwondo egzersizi yaptırılan sporcularda, E vitamini uygulamasının lipit peroksidasyonu, bazı antioksidan enzimleri ile laktat düzeylerini nasıl etkilediği araştırılmışdır.Çalışma yaş ortalamaları 21.66 ± 1.20 yıl ve vücut ağırlığı ortalamaları 72.50 ±8.17 kg olan 24 adet sağlıklı ve elit seviyede taekwondo sporu yapan erkek sporcular üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı fakültenin etik kurulu tarafından onaylandı.Çalışmada denekler eşit sayıda 2 gruba ayrıldı.E vitamini Grubu (Grup 1): 4 hafta süreyle E vitamini (300 mg D-alfa-tokoferol acetat), (1200 IU dl-alfa-tokoferol) uygulanacak ve haftada bir kez yorgunluk oluşuncaya kadar akut Taekwondo egzersizi yaptırılan grup.Kontrol Grubu (Grup 2): ): 4 hafta süreyle haftada bir kez yorgunluk oluşuncaya kadar akut taekwondo egzersizi yaptırılan kontrol grubu.Taekwondo egzersizleri dört hafta süreyle haftada bir kez yorgunluk oluşuncaya kadar akut egzersizler şeklinde yapıldı. Dört hafta süren uygulamalarda deneklerden uygulamanın başında ve sonunda antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez alınan kan örneklerinde Glutatyon (GSH), Glutatyon peroksidaz (GSH-px), Katalaz (CAT), Süperoksit dismutaz (SOD), Nitrokoksit (NO) ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri ile plazma laktat (LAC) düzeyleri tayin edildi.Çalışmada en yüksek MDA düzeyi 2. gruptaki 4.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of vitamin E application on lipid peroxidation,some antioksidant enzyms and lactate levels in the athletes who were made take taekwondo exercise were investigated.The study was carried out on 24 healthy male athletes who perform the sport of taekwondo at elite level with an average age of 21.66 ± 1.20 years and an average body weight of 72.50 ±8.17 kg.In the study, the subjects were divided into two groups.Vitamin E Group (Group 1) was the group the members of which, for a period of 4 weeks, were applied (administered) vitamin E (300 mg D-alpha-tocopherol acetate, 1200 IU dl-alpha-tocopherol) and were made take acute taekwondo exercise once a week until the point of exhaustion.Control Group (Group 2) was the control group the members of which were made take acute taekwondo exercise, once a week for a period of 4 weeks, until the point of exhaustion.The subjects were made take taekwondo exercise, in the form of acute exercises, once a week for a period of four weeks until the point of exhaustion.