Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin hastane enfeksiyonlarını önlemede izolasyon uyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of isolation compliance levels of nurses working in intensive care unit to prevent hospital infections
- Tez No: 628904
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin hastane enfeksiyonlarını önlemede izolasyon uyum düzeylerini belirlemek, sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirmek amacıyla tanımlayıcı olarak 2019 Ocak- 2020 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Aydın Devlet Hastanesindeki sekiz adet yoğun bakım ünitesinde çalışan toplam 101 gönüllü hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırma verileri, literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formu ve Tayran tarafından geliştirilen“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde; kişisel bilgiler ve hastane enfeksiyonları ve izolasyon uyumu ile ilgili sorular, ikinci bölümde ise“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği (İÖUÖ)”yer almaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, SPSS 18.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, ortalama ve ± standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin analizinde Ki-Kare ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Normal dağılan analizlerde Student T Testi, normal dağılmayanlarda Mann-Whitney Test kullanılmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Hemşirelerin hastane enfeksiyonlarını önlemede izolasyon önlemlerine uyumları ortalamanın üstündedir. Cinsiyet, medeni durumları, eğitim durumları, meslekte çalışma yılları, hastane enfeksiyonlarını önlemede izolasyon önlemlerine ilişkin eğitimi kimden aldıkları, hastane enfeksiyonları ve izolasyon önlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olma durumları, çalıştıkları birimin enfeksiyon hızını bilme durumları, hastane enfeksiyonlarının eğitimle kontrol edilebileceğine inanma durumları, çalıştıkları birimde uyguladıkları izolasyon türü, izolasyon odası ayırabilme durumları, hastane enfeksiyonlarının yayılmasında sağlık personelinin etkili olduğuna inanma durumları, enfeksiyonların önlenmesinde el hijyeninin etkili olduğuna inanma durumları ve izolasyon önlemlerine yeterince uyma durumlarının izolasyon önlemlerine uyumlarını etkilediği tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak en fazla anlamlılık bulaşma yolu ve çevre kontrolü boyutlarında olmuştur. Yaş, görev ve hastane enfeksiyonlarını önlemede izolasyon önlemlerine ilişkin eğitim alma durumları ise izolasyon önlemlerine uyumları üzerinde etkisi olmayan değişkenler olarak nitelendirilmiştir. Etkili eğitim, gözlem, geribildirim ve hastane yönetiminin enfeksiyon kontrol komitesine destek olması öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted between January 2019 and January 2020 as a descriptive study in order to determine isolation compliance levels of nurses working in intensive care unit in preventing hospital infections and to develop recommendations in line with the results. The population of the study consisted of 101 volunteer nurses working in eight intensive care units in Aydın State Hospital. The entire population was reached without going to sampling. The research data were collected by using the questionnaire prepared from the literatüre and the“Compliance to Isolation Measures Scale”developed by Tayran. In the first part of the survey; personal information and questions about hospital infections and isolation compliance, in the second part,“Compliance to Isolation Measures Scale”is used. Findings obtained from the study were analyzed using SPSS 18.0 program. Descriptive statistics were given as frequency, percentage, arithmetic mean, mean and ± standart deviation. Chi-Square and Kruskal Wallis tests were used for data analysis. Student's t-test was used for normal distribution and Mann-Whitney test was used for non-normal distribution. The findings were discussed in the literature. The compliance of nurses with isolation measures in preventing hospital infections was found to be moderate. Gender, marital status, educational status, years of occupation, from whom they received training on isolation measures in preventing hospital infections, having sufficient information about hospital infections and isolation measures, knowing the infection rate of the unit they work with, believing that hospital infections can be controlled by education the type of isolation they apply in the unit, isolation room separation situations, the belief that the health personnel are effective in spreading hospital infections, hand hygiene is effective in preventing infections and compliance with the isolation measures have been found to affect the compliance of isolation measures. The highest statistical significance was in the route of transmission and environmental control. Age, job and training in isolation measures in preventing hospital infections were defined as variables that had no effect on their compliance with isolation measures. Effective training, observation, feedback and support from hospital management to the infection control committee are among the recommendations.