Yoğun bakım hemşirelerinin invaziv arteriyel monitörizasyon ve arteriyel kan gazı alımına ilişkin bilgi düzeyleri
Knowledge levels of intensive care nurses on invasive arterial monitoring and arterial blood gas collection
- Tez No: 961386
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin invaziv arteriyel monitörizasyon ve invaziv arteriyel kateterden kan gazı alımına ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu çalışma, Şubat -Mayıs 2025 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık ve Araştırma Uygulama Merkezi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 250 hemşire ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Yoğun Bakım Hemşirelerinin İnvaziv Arteriyel Monitörizasyona İlişkin Bilgi Düzeyi Formu ve Yoğun Bakım Hemşirelerinin Arteriyel Kan Gazı Alımına İlişkin Bilgi Formu kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Bağımsız t-testi, ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the knowledge levels of nurses working in intensive care units regarding invasive arterial monitoring and blood gas collection from invasive arterial catheters. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 250 nurses working in the intensive care units of Gazi University Health and Research Application Center and Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital between February and May 2025. Introductory Information Form, Intensive Care Nurses' Knowledge Level on Invasive Arterial Monitoring Form and Intensive Care Nurses' Knowledge Level on Arterial Blood Gas Collection Form were used to collect data. Descriptive statistics, Chi-square test, Independent t-test, and ANOVA test were used in data analysis. It was found that the knowledge level of intensive care nurses regarding invasive arterial monitoring and blood gas collection from invasive arterial catheters was higher in nurses who received the intensive care certificate (p > 0.05). It was also found that the knowledge level of intensive care nurses was higher in nurses who received training on invasive arterial monitoring and blood gas collection from invasive arterial catheters (p > 0.05). It was found that the increasing age, postgraduate education, and years of working in intensive care were also effective in increasing the knowledge level (p > 0.5). Based on the study, it is recommended that intensive care nurses receive training on the intensive care certificate and invasive arterial monitoring and blood gas collection from invasive arterial catheters for the accuracy and reliability of treatment and care.