Personel sistemine esas AHP ve TOPSIS tabanlı model önerisi: Jandarma Genel Komutanlığı uygulaması
Determination of scoring system for personnel selection and criteria in General Command of Gendarmerie
- Tez No: 628958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harekat Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Jandarma Genel Komutanlığında hizmet içi eğitimlere personel tefrikinde seçim kriterlerinin belirlenmesi ve personel seçiminin çok kriterli karar verme yöntemleri ile yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen kriterlerin ağırlıklandırılmasında Analitik Hiyerarşi Prosesi, personelin sıralanmasında TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Uzman personelle yapılan görüşmeler neticesinde 3 ana kriter ve 36 alt kriter belirlenmiştir. Çalışmada, personelin görev yaptığı yer ile bulunduğu makam ilişkilendirilerek bir seçim yöntemi ortaya konulmuştur. Bu yöntem ile yapılan personel seçimi daha önce yapılan aday seçimi ile karşılaştırılmıştır. Bu yöntemin, değerlendirmede birçok kriteri ele alması ve personelin görevi ile görev yeri arasında ilişki kurması gibi nedenlerden dolayı kurumda personel seçiminde kullanılmasının fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the selection criteria in personnel procurement for in-service trainings in Gendarmerie General Command and to select personnel by using appropriate multi-criteria decision making method. In this context, Analytic Hierarchy Process has been used for weighting the criteria and TOPSIS method has been used for the ranking of the personnel. As a result of interviews with expert personnel, 3 main criteria and 36 sub criteria have been determined. In the study, a selection method has been put forward by associating the staff 's position with the office where he / she is working. It is considered that it will be beneficial to use this method in the selection of personnel in the institution due to reasons such as handling many criteria in the evaluation and establishing a relationship between the duty and the place of the staff.