Graf kuvvetleri kullanılarak spektral yarıçap için sınırlar
Bounds for spectral radius using graph powers
  1. Tez No: 628960
  2. Yazar: FATMA KIZILCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölümde grafın temel kavram ve özellikleri ile bazı özel graflar ve matrislerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, sonlu, yönsüz, basit, bağlantılı grafların k. kuvveti ile ilgili literatürde var olan bazı tanım, teorem ve önermeler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonlu, yönsüz, basit, bağlantılı grafların komşuluk matrisinin en büyük özdeğeri için bazı sınırlar elde edilmiştir. Beşinci bölüm sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first part consists of an introduction. In the second part, the basic concepts and properties of graph and some special graphs and matrices are mentioned. In the third part, some definition, theorems and lemmas exist in the literature about the k-th power of finite undirected simple connected graphs are given. In the fourth chapter, some bounds are obtained for the largest eigenvalue of the adjacency matrix of finite undirected simple connected graphs. The fifth section consists of the conclusion part.