Bazı kelebek türlerinde proboscis yapısının karşılaştırmalı morfolojisi
Comparative morphology of proboscis structure in some butterfly species
- Tez No: 628965
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Böceklerde alınan besinin yapısına(sıvı-katı) ya da alınma şekline göre değişik ağız tipleri gelişmiştir. Sıvıyla beslenen böceklerin yaklaşık % 28'i Lepidoptera takımında yer alır. Lepidoptera'nın da % 95'inden fazlası tübüler bir proboscis vasıtasıyla sıvı alır. Bu çalışma da Papilionoidea ve Hesperiioidea üst familyalarından toplam 15 türün ergin bireylerinin proboscis morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Hortum duvarının yüzey yapıları ve ayrıca sensilla tipleri, şekli ve dağılımı karşılaştırıldı. Galea üzerinde sensilla styloconica, sensilla trichodea ve sensilla basiconica olmak üzere 3 farklı sensilla tipi tespit edildi. Sensilla trichodea galeanın tüm yüzeyinde yaygın olarak görülürken, sensilla styloconica sadece galeanın proximal kısmında görülmektedir. Sensilla basiconica ise galeanın proximal kısmında yüzeyde ve beslenme kanalında yer alırlar. İncelenen türlerde galea yüzeyinin tüberküllü veya dikensi tipte olduğu görülmüştür. Sensilla trichodealar bütün gruplarda benzer yapıdadır. Sensilla basiconicaların Papilionidae familyasında diğer familyalardan farklı yapıda olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları galeada karakteristik sensillaların çeşitli şekillerde oluşan sensilla styloconicalar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Different types of mouths have developed depending on the structure (liquid-solid) or ingestion of the food. Approximately 28% of the insects fed with liquid belong to the order Lepidoptera. More than 95% of Lepidoptera also receives fluid through a tubular proboscis. In this study, proboscis morphology of a total of 14 adult individuals from 7 families belonging to the Papilionoidea superfamily was examined by scanning electron microscopy (SEM). The surface structures of the hose wall as well as the sensilla types and the shape and distribution of the types were compared. Three different sensilla types were detected on the galea: sensilla styloconica, sensilla trichodea and sensilla basiconica. Sensilla trichodea are common on the entire surface of the galea, while sensilla styloconica are seen only on the proximal part of the galea. Sensilla basiconica are located on the surface of the proximal part of the galea and in the feeding channel. It was observed that the surface of the galea was tuberculous or spiny. Sensilla trichodeas are similar in all groups. Sensilla basiconicas were found to be different from other families in Papilionidae family. The results of the research showed that the characteristic sensiles in galea are sensilla styloconica which are formed in various ways.