Afet yönteminde arama kurtarma ekiplerinin rolü: Adana AFAD örneği
The role of search and rescue teams in disaster method:case of Adana AFAD
  1. Tez No: 628980
  2. Yazar: SELMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Afetin birçok tanımı yapılması karşın en genel tanımı toplumun tamamı veya belli kesimleri için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, normal hayatı ve insan faaliyetlerini durduran veya kesintiye uğratan, etkilenen toplumun baş etme kapasitesinin yeterli olmadığı doğa, teknoloji veya insan kaynaklı olay olarak nitelemiştir. Afetleri en zararla atlatabilmek için oluşturulan afet yönetimi sisteminin afet ve acil durum öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken çalışmaların, planlanması, yönlendirilmesi, koordine edilmesi, desteklenmesi ve uygulanabilmesi için toplumun tüm kurum ve kuruluşlarıyla, kaynakların bu ortak hedefler doğrultusunda yönetilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Adana ili afet müdahale planı başta olmak üzere afetlerle ilgili tüm yerel planlar incelenmiştir. Adana il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve afetlerde işbirliği içeresinde olması gereken tüm kamu kurum kuruluşlarının, afet ve acil durumlarda gereken mücadelede hazırlık, müdahale süreçleri araştırılarak afet ve acil durum anında, insan hayatı ve maddi kayıpların en aza indirgenebilmesi için gerekli tedbirlerin aldırılması ve daha etkin bir afet müdahale sistemi oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although many definitions have been made, the most genaral definition of the disaster is natural, technological or man-made evet that causes physical, economic and social losses, interrupts or suspends normal life and human activities, and the capacity of the affected society is not sufficient. The disaster management system, which was created to overcome the disasters with the most harm, needs to be managed in line with these common objectives with all institutions and organizations of the society in order to plan, direct, coordinate, support and implement the activities that should be done before, during and after the disaster. In this study, all local plans related to disasters, especially Adana disaster response plan have been examined. Adana Provincial Directorate of Disaster and Emergency and all public institutions should be in cooperation in disasters and should be prepared for the necessary struggle in disaster and emergency situations. The intervention processes and necessary measures should be taken in order to minimize human life and material losses in case of disaster and emergency have been investigated.