Kojenerasyon ünitelerindeki gaz motoru veya gaz türbini çıkışlarında kullanılan atık ısı kazanının ısıl tasarımının ve enerji, ekserji, ekonomik analizlerinin yapılması
Thermal design and energy, exergy, economic analysis of boiler in gas engine or gas turbine outputs in cogeneration units
- Tez No: 629057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geleneksel yöntemlerde elektik ve ısı enerjisi ayrı yollardan elde edilmektedir. Tümleşik enerji sistemlerinden biri olan kojenerasyon ünitelerinde elektrik üretim sisteminde yer alan gaz türbini ve çıkan egsoz gazlarının değerlendirilmesi için türbin çıkışında yer alan, ekserji yıkımının ve enerji kazancının en yüksek olduğu sistem bileşeni atık ısı kazanlarıdır. Atık ısı kazanlarının ısıl tasarımını etkileyen parametreler ve bu parametrelerden etkilenen verim ve amortisman değerleri incelenmiştir. Çalışmada, farklı kazan çaplarında, farklı boru çapı ve adetleri ile tasarlanmış duman borulu atık ısı buhar kazanı incelenmiştir. Tez çalışması ile aynı kazan çapında daha verimli kazanların imalatının gerçekleştirilebileceği ve amortisman sürelerinin verim artışına göre daha az yükseldiği hesaplanmıştır. Çalışmada yapılan hesaplamalar sonucunda; sistem sınırlamalarına uygun olarak tasarımı yapılan atık ısı kazanında, 3800mm ölçüsündeki atık ısı kazanı dış çapı içerisinde, 2650 adet 33,4mm dış çapa sahip boru ile yapılan ısıl tasarımda enerji verimi 96,53%, ekserji verimi ise 70,80% olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In conventional methods, electricity and heat energy are obtained in separate ways. In cogeneration units, which are one of the integrated energy systems, the gas turbine in the electricity generation system and the waste heat boilers are the system component at the turbine output where Exergy destruction and energy gain is highest for the evaluation of exhaust gases. The parameters affecting the thermal design of waste heat boilers and the efficiency and depreciation values affected by these parameters were examined. In the study, waste heat steam boiler with smoke pipe designed with different boiler diameters and different pipe diameters and sizes were examined. With the thesis, it was calculated that more efficient boilers could be produced in the same boiler diameter and depreciation times increased less than yield increases. As a result of the calculations in the study; which is being designed in accordance with the limitation of the system in the waste heat boiler, waste heat boiler measure 3800mm outer diameter within a pipe with an outer diameter of 33.4 mm to 2650 pieces made with thermal design energy efficiency 96,53%, Exergy efficiency with 70,80% was calculated.