Sülfadiazin'in asesülfam potasyum varlığında ve yokluğunda Zn(II), Mn(II) ve Co(II) iyonlarıyla etkileşiminin voltametrik incelenmesi
Voltammetric investigation of interaction of sulfadiazine with Zn(II), Mn(II) and Co(II) ions in the presence and absence of acesulfame potassium
  1. Tez No: 629112
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, dihidropteroat sentetaz enzimini inhibe ederek bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan sülfonamid grubu antibiyotiklerden biri olan sülfadiazin (SDZ)'in, Zn(II), Mn(II) ve Co(II) iyonları ile etkileşimi asesülfam potasyum (ACEK)'un varlığında ve yokluğunda incelenmiştir. Bu etkileşim Britton-Robinson (B-R) tamponu pH=7,4'te kare dalga voltametrisi ve dönüşümlü voltametri teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında SDZ'in pik akımı ve pik potansiyeli üzerine destek elektrolitin pH'sı, potansiyel tarama hızı ve frekansın etkisi voltametrik olarak incelenmiştir. Daha sonra SDZ'nin ACEK ile etkileşimi asidik (pH=5,0), nötral (pH=7,0), fizyolojik (pH=7,4) ve bazik (pH=9,0) ortamlarda incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında pH=7,4'te SDZ'nin Zn(II), Mn(II) ve Co(II) iyonları ile etkileşimi ACEK varlığında ve yokluğunda voltametrik olarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda, asidik, nötral, fizyolojik ve bazik ortamlarda SDZ ile ACEK arasında bir etkileşim olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, ACEK varlığında ve yokluğunda fizyolojik pH'da SDZ ile Zn(II), Mn(II), Co(II) iyonları arasında etkileşim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction of sulfadiazine (SDZ), one of the sulfonamide group antibiotics used in the treatment of bacterial diseases by inhibiting the enzyme dihydropteroate synthetase, with Zn(II), Mn(II) and Co(II) ions was investigated in the presence and absence of acesulfame potassium (ACEK). This interaction was studied by using square wave voltammetry and cyclic voltammetry techniques in Britton-Robinson (B-R) buffer (pH=7.4). In the first step of the study, the effect of the pH of supporting electrolyte, potential scan rate and frequency on the peak current and peak potential of SDZ was voltammetrically investigated. Then, the interaction of SDZ with ACEK was studied in acidic (pH=5.0), neutral (pH=7.0), physiological (pH=7.4) and basic (pH=9.0) media. At the last stage of the study, the interaction of SDZ with Zn(II), Mn(II) and Co(II) ions at pH=7.4 was investigated by voltammetric techniques in the presence and absence of ACEK. It was observed that there was an interaction between SDZ and ACEK in acidic, neutral, physiological and basic media. Moreover, it was determined that there was interaction between SDZ and Zn(II), Mn(II), Co(II) ions at physiological pH in the presence and absence of ACEK.