Nigella sativa, timokinon ve kapsaisinin toxoplasma gondii'ye karşı etkinliğinin primetamin-sulfadiazin ile in-vivo karşılaştırılması.
In-vivo comparison of the efficacy of nigella sativa, thymoquinone and capsaicin against toxoplasma gondii with primetamin-sulfadiazin
  1. Tez No: 708650
  2. Yazar: SAADET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Toxoplazmoz, Toxoplasma gondii'nin neden olduğu, insanların ve diğer sıcak kanlı hayvanların en yaygın paraziter enfeksiyonlarından biridir.Toxoplazmoz için mevcut standart tedavi olan PYR ve SDZ, takizoit büyümesini baskılayabilir, ancak bradizoitler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ayrıca hamile kadınlarda, konjenital enfeksiyonlarda, immün sistemi baskılanmış ve göz enfeksiyonu olan hastalarda çok ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle, toxoplazmoz tedavisinde daha etkili ve daha az yan etkileri olan tedavi protokollerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, toxoplazmozun tedavisi için in vivo olarak PYR-SDZ kombinasyonu ile birlikte Nigella sativa, timokinon ve kapsaisinin etkinliğinin değerlendirilmesi, farelerin hayatta kalma süresi ve takizoitlerin sayısının gözlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 64 adet Balb/c fare 10⁵T.gondii takizoiti ile intraperitonal olarak enfekte edildi. Her biri sekiz adet hayvan içeren sekiz gruba ayrıldı. PYR-SDZ 12.5-200 mg/kg/gün, NS yağı1000 mg/kg/gün, NS yağı500 mg/kg/gün, TQ100 mg/kg/gün, TQ50 mg/kg/gün, KAP50 mg/kg/gün, KAP25 mg/kg/gün ve kontrol grupları oluşturuldu. 24 saat sonra kontrol grubu hariç diğer gruplara tedavi oral olarak 10 gün boyunca uygulandı. PYR-SDZ grubu hariç diğer gruplarda erken kayıplar görüldüğünden ikinci bir deney yapıldı. Bu deneyde 20 adet Balb/c fare 10³ T. gondii takizoitleri ile intraperitonal olarak enfekte edildi ve her biri dört fare içeren beş gruba ayrıldı. PYR-SDZ 12.5-200 mg/kg/gün, NS yağı1000 mg/kg/gün, TQ100 mg/kg/gün, KAP50 mg/kg/gün ve enfeksiyon kontrol grupları oluşturuldu. Birinci deneydeki gibi tedaviler uygulandı.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis, caused by Toxoplasma gondii, is one of the most common parasitic infections of humans and other warm-blooded animals. Pyrimethamine and sulfadiazine, the current standard therapy for toxoplasmosis, can suppress tachyzoite growth, but have no effect on bradyzoites. It also causes very serious side effects in pregnant women, congenital infections, immunocompromised patients and patients with eye infections. Therefore, there is a need for a more effective treatment protocols with less side effects. In this study, it wasaimed to evaluate the efficacy of Nigella sativa, thymoquinone and capsaicin in combination with PYR-SDZfor in vivotreatment of the toxoplasmosis, and to observe the survival time of mice and the number of tachyzoites. In our study, 64 Balb/c mice were infected intraperitoneally with 10⁵ T.gondii tachyzoites. They were divided into eight groups, each containing eight mice. PYR-SDZ 12.5-200 mg/kg/day, NS oil1000 mg/kg/day, NS oil500 mg/kg/day, TQ100 mg/kg/day, TQ50 mg/kg/day, KAP50 mg/ kg/day, KAP25 mg/kg/day and control groups were formed. After 24 hours, the treatment was administered orally for 10 days to the other groups except the control group. A second experiment was performed, since early losses were observed in other groups except the PYR-SDZ group. In this experiment, 20 Balb/c mice were infected intraperitoneally with 10³ T. gondii tachyzoites, and they were divided into five groups, each containing four mice. PYR-SDZ 12.5-200 mg/kg/day, NS oil1000 mg/kg/day, TQ100 mg/kg/day, KAP50 mg/kg/day and infection control groups were formed. The treatments were applied as in the first experiment.