Elektron demeti ile ergitme işleminde üretim oryantasyonunun mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of build orientation on mechanical properties in electron beam melting process
  1. Tez No: 629119
  2. Yazar: BERAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eklemeli İmalat (Eİ) geleneksel imalat yöntemlerine alternatif oluşturan yeni sayılabilecek bir imalat yöntemidir. Yöntem başlarda hızlı prototipleme amacıyla kullanılsa da günümüzde son ürün olarak kullanılabilecek nitelikte hem polimer hem de metal ürünler üretebilen yöntemleri geliştirilmiştir. Elektron demeti ile ergitme (EBM, ing. Electron Beam Melting) de toz yataklı bir metal eklemeli imalat yöntemidir. Tez çalışmasında EBM ile üretilen numunelerin üretim oryantasyonuna göre mekanik özelliklerinin değişimi ve mikroyapıları incelenmiştir. Yapılan çalışmalar üretim oryantasyonuna göre mekanik özelliklerin ve mikroyapıların değiştiğini göstermiştir. Çekme dayanımında yatay oryantasyonda üretilen numunelerin konvansiyonel yöntemler ile üretilmiş parçalar kadar dayanım gösterebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Mikroyapılar soğuma hızı ve ısı transferi yönüne göre şekillenmektedir. Çalışmada, oluşan mikroyapıların çentik darbe testi sonuçlarına etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing (AM) is a new manufacturing method which is an alternative to traditional manufacturing methods. Although the method was initially used for rapid prototyping, some methods have been developed that can produce end products both from polymer and metal. EBM is a powder-bed metal additive manufacturing method. In this thesis, the change of mechanical properties and microstructures of samples produced by EBM according to build orientation were investigated. Studies have shown that mechanical properties and microstructures are subject to change according to build orientation. It was concluded that the samples produced in horizontal orientation might have same strength as the parts produced by conventional methods considering the tensile strength. Microstructures are shaped according to the cooling rate and heat transfer direction. In the study, it is concluded that the microstructures affect the notch impact test results.