Karbon/epoksi kompozit malzemelerden yapılan uçak yapılarında yapışma bağlantıları
Bonding joints in aircraft structures made of carbon/epoxy composite materials
- Tez No: 629118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz havacılık sektöründe kompozit malzemeler sahip oldukları yüksek özgül modül ve özgül mukavemet özellikleri sayesinde hava araçları yapılarında kullanımı en yüksek orana sahip malzemelerdir. Kompozit malzemelerin sağladıkları avantajları yanında imalat ve montajında da çeşitli dezavantajlara sahiptir. Kompozit malzemelerin montajı mekanik bağlayıcı veya yapıştırma ile gerçekleştirilmektedir. Mekanik bağlayıcıların kullanımında kompozit malzemeye delik açılarak süreksizlik yaratması, bağlayıcıların neden olduğu ek ağırlık gibi dezavantajları, kompozit malzemelerin yapıştırma ile birleştirilmesi üzerine yapılan çalışma sayısının artmasını sağlamıştır. Yapıştırma bağlantılarının mekanik birleştirmeye göre avantajları olmasına rağmen yapışma kalitesini etkileyen birçok parametre olması, birleştirme işlemini mekanik birleştirmeye göre daha karmaşık hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında da bu parametrelerin yapışma kalitesine etkisi kapsamlı bir şekilde incelenmiş, tasarımcı ve araştırmacılara rehber olacak nitelikte bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's aviation, composite materials are the materials with the highest rate of use in aircraft structures thanks to their high specific modulus and specific strength properties. Besides the advantages of composite materials, they have various disadvantages in manufacturing and assembly. Composite materials are assembled by mechanical fastening or adhesive bonding. In the use of mechanical fasteners, the disadvantages such as creating a discontinuity by punching the composite material, the additional weight caused by the fasteners, increased the number of researches on the bonding of composite materials with adhesives. Although bonding joints have advantages over mechanical fastening, there are many parameters affecting the adhesion quality, making the joining process more complicated than mechanical fastening. In this study, the effects of these parameters on the quality of adhesion were examined extensively and a study was conducted to guide the designers and researchers.