Cerrahi hastalarda prospektif yara takibi
Prospective wound survailance in surgical patients
  1. Tez No: 629249
  2. Yazar: MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Yara yeri enfeksiyonlar'ı için birçok takip metodu tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı cerrahi alan enfeksiyonların'da (CAE) risk belirleme metotları olan SENIC ve NNIS ile postoperatif yara takip skalası olan ASEPSIS'in karşılıklı olarak değerlendirmesidir. Materyal ve Metotlar: Kliniğimizde 1 Ocak 2003 ile 31 Aralık 2006 tarihleri arasında ameliyat olan hastalar prospektif olarak izlendi. SENIC, NNIS, ve ASEPSIS metotlarına göre kayıtlar tutuldu. Sonuçlar: Çalışma süresince 275 CAE oluştu. CAE operasyondan sonraki 21 günlük süre içinde belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background: Various surveillance methods have been described for surveillance of surgical site infections (SSI). The aim of this study was to examine practicality of SSI risk assessment methods (SENIC and NNIS) with a postoperative wound monitoring scale (ASEPSIS) as an outcome assessment measure. Materials and Methods: Patients were followed with a prospective data chart from January 1, 2003, to December 31, 2006. Correlation of SENIC and NNIS together with ASEPSIS were performed. Results: During the study period, 275 SSI occurred. SSIs were determined within the 21 days-period after operations.