Yerel yönetimlerde yerel hizmetlerin özelleştirilmesi
- Tez No: 62935
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
II ÖZET Günümüzde gerek dünyada gerekse ülkemizde yerel düzeyde sunulan kamu hizmetlerinde büyük artışlar olmuştur. Artan bu kamu hizmetleri etkin ve verimli olarak daha az maliyetle sunabilmek için yerel yönetimler yeni arayışlara girmişlerdir. 1970'li yılların sonlarına doğru aranan yöntemler içerisinde en faz la önem arzedeni özelleştirme olmuştur. Bugün öncelikle gelişmiş ülkelerde görülen özelleştirme uygulamaları dünya ölçeğinde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde amaç, kapsam yöntem.varsayım ve kısaca kavramsal çerçeve verilmiştir. İkinci bölümde özelleştirme kavramı, özelleştirmenin nedenleri ve yararlan açıklandıktan sonra, genel olarak uygulamada rastlanılan özelleştirme yöntemleri anlatılmıştır. Bu yöntemlerin bir bölümü ülkemiz koşullarında sınırlı bir uygulama alanı bulabilmekteyse de, belediyelerimiz açısından yol gösterici nitelikte oldukları için, bu bölümde bu yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, özelleştirme uygulamalarında öncülük ederek diğer ülkelere bu konuda örnek olan A.B.D., İngiltere ve Almanya'da belediye hizmetlerini özelleştirme uygulamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ülkemizde belediye hizmetlerinin özelleştirme yöntemleri ve uygulamaları üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde, ülkemizde beledi ye hizmetleri düzeyinde uygulama alanı bulan özelleştirme yöntemleri ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde genel değerlendirme, sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Today In the world and in our country, there is a great increase in the public services provided in local level. Local governments have been looking for a new method to be able to supply these growing services in a cheaper and more productive way. In the end of 1970's, the most fa vorite method was privatisation. Today privatisation seen especially in the developed countries, is practised widely in the world scale. In the first part of this work we mentioned the purpose, the con tent, the method and conceptual framework. In the second part privati sation as a consept, the reasons and benefits and the common ways of privatisation was explained some of the ways are rarely applied in our country's under this conditions, however, they guide and help our mu nicipalities. Therefore in this part about these methods information was given. In the third part, we examined practices of the privatisation of the municipality services of the U.S.A., England, and Germany whose practices become examples for other countries. In the fourth part, the ways of privatisation of municipality's services were discussed. In the fifth part, general conclusions and suggestions exist.