Otel çalışanlarının kültürel zekâ düzeyi, çatışma yönetim stili ve kariyer tatmini ilişkisi
Relationship between cultural intelligence level, conflict management style and career satisfaction of hotel employees
- Tez No: 629454
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UNUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tezde otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin kültürel zeka, çatışma yönetim stilleri ve kariyer tatminleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin kültürel zeka seviyelerini belirlemek; kültürel zekanın çatışma yönetim stilleri ve kariyer tatminiyle olan ilişkilerini ve varsa kültürel zekanın çatışma yönetim stillerine olan etkisini belirlemek ve buna bağlı olarak kültürel zeka ve çatışma yönetim stillerinin otel çalışanlarının kariyer tatminlerine olan etkilerini incelemektir. Araştırmanın evrenini Antalya ve İstanbul' da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çalışan-misafir ilişkisindeki çatışmalar incelenmiştir. Veriler katılımcılardan anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan verilere güvenilirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi, frekans analizi, betimsel analiz, t-test, ANOVA Testi, kümeleme analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgulara göre otel çalışanlarının kültürel zeka seviyeleri yüksek, kariyer tatminleri ise yükseğe yakın/orta düzeydedir. Otel çalışanları çatışma yönetim stillerinden en fazla problem çözme stilini tercih etmektedir. Bu tercihleri sırasıyla ödün verme, uzlaşma, zorlama ve kaçınma stilleri takip etmektedir. Bulgular kapsamında kültürel zeka, çatışma yönetim stilleri ve kariyer tatmini arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Kültürel zekanın alt boyutlarının tamamının çatışma yönetim stillerinden kaçınmayı; kültürel üstbilişin ödün verme, uzlaşma ve problem çözmeyi; kültürel bilginin zorlamayı; kültürel üstbilişin ve çatışma yönetim stillerinden ödün vermenin kariyer tatminini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında kültürel zeka seviyesi yüksek olan otel çalışanlarının kariyerlerinden daha yüksek düzeyde tatmin oldukları bulgulanmıştır. Ayrıca otel çalışanlarının kültürel zeka, çatışma yönetim stilleri ve kariyer tatmininin demografik değişkenlere, iş deneyimine ve işin gerektirdiği niteliklere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen bulguların otelcilik sektörü sahip, yönetici ve çalışanları ile bu alanda çalışan akademisyenlere kültürel zeka, çatışma yönetim stilleri ve kariyer tatmini konusunda önemli bilgiler verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the cultural intelligence, conflict management styles and career satisfaction of the employees working in the hotel enterprises are examined. The aim of the research is to determine the cultural intelligence levels of the employees working in hotel businesses; to determine the relationship between cultural intelligence and conflict management styles and career satisfaction and the effect of cultural intelligence on conflict management styles, if any, and accordingly to examine the effects of cultural intelligence and conflict management styles on hotel employees' career satisfaction. The universe of the research is the employees working in 5-star hotel businesses operating in Antalya and Istanbul. Within the scope of the research, conflicts in the relationship between employee and guest were examined. The data were collected from the participants through the survey method. Reliability analysis, confirmatory factor analysis, frequency analysis, descriptive analysis, t-test, ANOVA Test, cluster analysis, correlation analysis and regression analysis were applied to the collected data. According to the findings, hotel employees have high level of cultural intelligence and career satisfaction is moderately close to high. Hotel employees prefer the most problem solving style from the conflict management styles. It has been determined that there are significant relationships among cultural intelligence, conflict management styles, career satisfaction. In addition, it has been determined that hotel employees' cultural intelligence, conflict management styles and career satisfaction differ significantly according to demographic variables, work experience and qualifications required by the job. The findings obtained in the thesis are thought to provide important information about cultural intelligence, conflict management styles and career satisfaction to the hotel owners, managers and employees and academicians working in this field.