Bilinçli farkındalık girişiminin lise öğrencilerinde yeme alışkanlığı ve beden imgesi üzerine etkisi
The effect of mindfulness intervention on high school students' eating habits and body image
- Tez No: 629453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı toplumların oluşturulmasında, olumlu yeme alışkanlıkları edinmiş ve var olan beden görünümlerini kabullenmiş ergenlerin yetiştirilmesi önemlidir. Randomize kontrol gruplu, deneysel çalışmada amaç; Bilinçli Farkındalık girişiminin lise öğrencilerinde yeme alışkanlığı ve beden imgesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir mesleki ve teknik lisede 10. sınıfta eğitim gören 154 öğrenci, örneklemini ise, deney ve kontrol grubuna dahil olan 60 öğrenci oluşturdu. Veriler;“Bilgi Formu”,“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”,“Bedeni Beğenme Ölçeği”,“Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği”ve“Katılımcı Grup Deneyimi Formu”ile Eylül-Kasım 2018 tarihleri arasında toplandı. Deney grubuna beş oturumdan oluşan meditasyon, yoga ve farkındalık içerikli uygulamalar, kontrol grubuna yeme alışkanlıkları ve beden imgesine yönelik beş haftada iki kez eğitim verildi. Veri analizinde, tanımlayıcı (frekans, ortalama, standart sapma vb.) ve çıkarımsal istatistikler kapsamında parametrik ve nonparametrik testler ve analizler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It is important to raise teenagers with positive eating habits who accept their body images in order to create a healthy society consisting of healthy people. The aim of this randomized-controlled designed, experimental study is to investigate the effects of Mindfulness initiative on the eating habits and body image of high school students. The population of the research consisted of 154 tenth grade students studying at a vocational and technical high school in Istanbul; the sample of the research comprised a total of 60 tenth grade students in experiment and control groups. Data was collected between September-November 2018 by using“Information Form”,“Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ)”,“The Body Appreciation Scale”,“Body Image Coping Strategies Inventory (BICSI)”and“Participant Group Experience Form”. The experiment group were trained five sessions of meditation, yoga and awareness practices, and the control group were educated on eating habits and body image twice in five week. For data analysis, parametric and non-parametric tests and inferential statistics were used.