Osteoporozlu kadınlarda lomber spinal manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of lumbar spinal magnetic resonance imaging to diagnosis in women with osteoporosis
- Tez No: 629492
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı osteoporoz tanılı postmenopozal kadınlarda kemik mineral dansitometri ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması ve osteoporoz tanısında MR görüntülemenin etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Kasım 2013-Eylül 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda lomber MRG inceleme yapılan, DEXA ile osteoporoz tanısı almış 50 yaş ve üstü 40 kadın hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak Ağustos 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda lomber MRG inceleme yapılan 20-29 yaşlarında 40 sağlıklı kadın incelendi. Hasta ve kontrol grubundaki bireylerin sagittal T1 ağırlıklı görüntülerinde L1-L4 vertebralardan SNR ölçümü yapıldı. Osteoporoz tanısında kolaylık sağlaması için SNR değerleri kullanılarak M skoru adında kantitatif bir skor elde edildi. Elde edilen SNR ve M skoru değerleri ile DEXA arasındaki ilişki araştırıldı. L1,L2,L3,L4 vertebralarının T1 ağırlıklı sekanstan elde edilen SNR ortanca değerleri hasta grubunda 57,49(25,18-182,48), kontrol grubunda 24,90(7,40-41,70) idi. L1,L2,L3,L4 vertebralarının ROC analizi yapıldı. L1-L4 vertebra ortalama değeri için eğri altında kalan alan 0,966( p 0.05). M skoru ile DEXA arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur (r= -0,06, p> 0.05). Lomber MR'da T1 ağırlıklı sekansta L1-L4 vertebra SNR ölçümünün osteoporozlu hastaları normal bireylerden ayırt etmede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. L1-L4 SNR değerleri ile DEXA arasında anlamlı ilişki gözlenmemiştir. Ayrıca M skoru ile DEXA arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare bone mineral densitometry and magnetic resonance imaging findings in postmenopausal women with osteoporosis and to investigate the effectiveness of MR imaging in the diagnosis of osteoporosis. In our study, 40 female patients aged 50 years or older who underwent lumbar MRI examination at the Department of Radiology, Cumhuriyet University Faculty of Medicine between November 2013 and September 2019 and diagnosed with DEXA with osteoporosis were included. As a control group, 40 healthy women between the ages of 20-29 who underwent lumbar MRI examination at the Department of Radiology, Cumhuriyet University Faculty of Medicine between August 2018 and February 2019 were examined. SNR measurements of the individuals in the patient and control groups were made from the L1-L4 vertebrae in the sagittal T1-weighted images. To facilitate the diagnosis of osteoporosis, a quantitative score named M score was obtained by using SNR values. The relationship between the obtained SNR and M score values and DEXA was investigated. The median SNR values of the L1, L2, L3, L4 vertebrae obtained from the T1-weighted sequence were 57.49 (25.18-182.48) in the patient group and 24.90 (7.40-41.70) in the control group. ROC analysis of L1, L2, L3, L4 vertebrae was performed. The area under the curve for the mean value of L1-L4 vertebrae was 0.966 (p 0.05). A negative relationship was found between M score and DEXA (r= ¬-0,067, p> 0.05). It was concluded that L1-L4 vertebra SNR measurement in T1-weighted sequence in lumbar MR can be used to distinguish patients with osteoporosis from normal individuals. No significant relationship was observed between L1-L4 SNR values and DEXA. In addition, there was no significant relationship between M score and DEXA.