Kuadriseps kasına yönelik yapılan izotonik ve geri bildirim egzersizlerinin kas kuvveti ve propriyosepsiyona etkisi
The effect of i̇sotonic and biofeedback exercises for the quadriceps muscle on muscle strenght and proprioception
  1. Tez No: 629491
  2. Yazar: AHSEN OĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE ERCAN, PROF. DR. CEM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, izokinetik dinamometrenin geri bildirim modu ile yapılan egzersizlerin kas kuvveti, propriyosepsiyon ve denge üzerine etkilerini, izotonik egzersizler ile kıyaslayarak göstermektir. Bu çalışmaya, 18-40 yaş arasında bilinen herhangi bir alt ekstremite yaralanması ve kronik hastalığı olmayan 100 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin programa başlamadan önce ve program bitiminde izometrik ve izokinetik kas kuvvet testi, geri bildirim testi, Y denge testi ve propriyosepsiyon ölçümleri yapıldı. Üç gruba 10 seans egzersiz yaptırıldı. Son grup kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Programda bir gruba izokinetik dinamometrede dominant alt ekstremitenin kuadriseps kasına yönelik izotonik egzersizler, diğer gruba izotonik ve geri bildirim egzersizleri, bir başka gruba ise geri bildirim egzersizleri yaptırıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Her egzersiz grubunda da 10 seanslık egzersiz programı sonrasında denge, propriyosepsiyon ve kuadriseps kas kuvveti sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı gelişim saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effects of biofeedback exercises with the mode of isokinetic dynamometer on muscle strength, proprioception and balance by comparing isotonic exercises. This study included 100 individuals without any known lower-extremity injury and chronic disease between the ages of 18-40. Isometric force test, biofeedback test, Y balance test and proprioception measurements were performed before the start of the exercise program and at the end of the program. Three groups were given 10 sessions of exercise. The last group was included in the study as a control group. In the program, one group was given isotonic exercises for the quadriceps muscle of the dominant lower limb in the isokinetic dynamometer, isotonic and biofeedback exercises to the other group, and biofeedback exercises to another group. Statistically significant improvement was found in balance, proprioception and quadriceps muscle strength after 10 sessions of exercise program in each exercise group.