Covid-19 döneminde kuşakların teknoloji kullanımı ve yaşam tarzına ilişkin bir araştırma: Adana ili örneği
A research on generations' technology use and lifestyles during covid-19 period: The case of Adana province
- Tez No: 868325
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Science and Technology, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsanoğlu doğduğu günden itibaren yaşadığı çevreye uyum göstermeye başlar. Çevresel faktörlerdeki her bir değişim, insanların yaşamını olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Ayrıca insanların sahip olduğu demografik ve psikografik özelliklerin bazıları da zaman içinde değişir. Bu değişimler, bireylerin davranış ve tüketim kalıplarının değişmesine neden olur. Diğer bir ifadeyle, insanlar farklı yıllar ve bu yıllardaki farklı yaşam koşulları içerisinde yaşamını sürdürdüğü için, her bir dönemin sahip olduğu özellikler bireyler üzerinde etkilidir. Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinin kuşaklar ve yaşam tarzı üzerindeki etkisinin yanı sıra kuşakların Covid-19 dönemindeki teknoloji kullanım düzeyleri incelenmektedir. Araştırmanın verileri, Mayıs 2022 – Ekim 2022 tarihleri arasında anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket çalışmasına Ceyhan ilçesinden 500 kişi katılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Covid-19 korkusu, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin tutumunu, sosyal etki düzeyini, kaygısını, öz tatminini, davranışsal niyetini ve iyi oluş düzeylerini etkilemektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin bireylerin sosyal etkisi, kaygısı ve öz tatmini bu teknolojilere yönelik algıladığı fayda ve kullanım kolaylığını etkilerken; algılanan fayda ve kullanım kolaylığı bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin bireylerin tutumu etkilemektedir. Tutumun ise, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin davranışsal niyetini etkilediği görülmektedir. Ayrıca Covid-19 döneminde kuşakların çeşitli açılardan (yeme-içme, uyku, sigara vb.) yaşam tarzları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır. Kuşaklar, Covid-19 öncesiyle karşılaştırıldığında, Covid-19 döneminde yaşam tarzlarının da farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings begin to adapt to the environment they live in from the day they are born. Every change in environmental factors has impact on people's lives, positively or negatively. In addition, some of the demographic and psychographic characteristics of people change over time. These changes cause individuals' behavior and consumption patterns to change. In other words, since people live in different years and in different living conditions, the characteristics of each period have an impact on individuals. In this study, the impact of the Covid-19 pandemic on generations and lifestyles, as well as the technology usage levels of generations during the Covid-19 period, are examined. The data for the research was collected using the survey technique between May 2022 and October 2022. 500 people from Ceyhan district participated in the survey. According to research findings, fear of Covid-19 affects individuals' attitudes towards information and communication technologies, social impact level, anxiety, self-satisfaction, behavioral intention, and well-being levels. While individuals' social impact, anxiety, and self-satisfaction regarding information and communication technologies affect the perceived usefulness and ease of use of these technologies, perceived usefulness and ease of use affect attitudes towards information and communication technologies. On the other hand, attitude appears to affect individuals' behavioral intentions regarding information and communication technologies. Additionally, there are statistically significant differences between generations' lifestyles in various aspects (eating, sleeping, smoking, etc.) during the Covid-19 period. A comparison of the generations before and during the Covid-19 pandemic reveals that there has been a significant change in lifestyles during the period of the pandemic.