Kompozit malzemelerin mekanik bağlantılarında higrotermal etkiler
Hygrothermal effects on mechanical joints of composite materials
- Tez No: 629594
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde kompozit malzemeler artan öneme ve uygulama alanına sahiptir. Bu uygulama alanlarında sağlıklı ve uzun ömürlü şekilde kullanılabilmesi için çevresel etmenlere ve diğer malzemelerle bağlantı şekillerine önem verilmektedir. Bu tez çalışmasında cam elyaf takviyeli epoksiden üretilmiş kompozit numunelerin mekanik bağlantıları üzerinde çalışılmıştır. Çapraz katlı ve yarı izotropik cam elyaf / epoksi kompozit numuneler standartlarda belirtildiği şekilde higrotermal şartlandırılmıştır. Ardından yine standartlara bağlı kalarak mekanik bağlantılarındaki dayanımlarını belirlemek için mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Higrotermal şartlandırılmayan numunelerin mekanik özellikleri ile karşılaştırılıp higrotermal etkinin cam elyaf/epoksi kompozit malzemelerin mekanik bağlantısı üzerindeki etkileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, composite materials are of increasing importance and application area. In this application areas, environmental factors and joints with other materials are given importance in order to be used in a healthy and long lasting way. In this thesis, mechanical joints of e-glass fiber reinforced epoxy composite samples were studied. Cross-ply and quasi-isotropic e-glass fiber / epoxy composite samples were hygothermal conditioned as specified in the standards. Then, mechanical tests were performed to determine the strength of the mechanical joints. The impacts of hygothermal effect on the mechanical joint of e-glass fiber / epoxy composite materials are presented by comparing the mechanical properties of hygothermal conditioned and non-hygothermal conditioned samples.