Üzüm suyu konsantresi üretiminde yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment of grape juice concentrate production
- Tez No: 629595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Gıda Mühendisliği, Ziraat, Energy, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Artan nüfus, gelişen teknoloji ve sanayileşme sonucu mevcut kaynaklar tükenme riski ile karşı karşıya gelmiştir. Bu durum tüm sektörleri olduğu gibi gıda sektörünü de sürdürülebilir üretim yöntemleri aramaya ve uygulamaya mecbur bırakmıştır. Sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik için; ekonomik, hammadde, su ve enerji kaynaklarının optimum kullanıldığı, atıkların en uygun şekilde değerlendirildiği, çevre dostu, çalışan ve tüketici haklarını gözeten üretim yapmak hedeflenmelidir. Bu tez çalışmasında, tüm dünya ve ülkemiz için önemli bir yere sahip olan üzüm meyvesinin bir değerlendirilme şekli olan üzüm suyu konsantresi üretiminde yaşam döngüsü değerlendirilmesi yapılmıştır. Gerçek bir konsantre fabrikası proses hattı incelenerek yürütülen çalışmada kırmızı ve beyaz üzüm suyu konsantresi üretimi için üretimle ilgili tüm veriler işletmeden sağlanmıştır. Sistem sınırları üzümlerin fabrikaya naklinden, son ürünün pazar yerine nakline kadar olan süreci kapsayacak şekilde belirlenmiş olup her iki üzüm suyu konsantresi çeşidi için belirlenen fonksiyonel birim 1 kg üzüm suyu konsantresidir. Proses tüm girdi-çıktılarıyla değerlendirilmiş, birim ürün için gerekli olan enerji ve su miktarları ortaya konmuştur. Kırmızı ve beyaz üzüm suyu konsantresinin 1 günlük depolama dahil karbon ayak izi sırasıyla 1,44 CO2eşd./kg ürün ve 2,19 kg CO2eşd./kg ürün olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing population, developing technology and industrialization, the existing resources faced the risk of depletion. This has forced the food sector to seek and implement sustainable production methods as well as all other sectors. Social, economic and environmental sustainability objectives; to be economical, to use raw materials and energy resources optimally, to evaluate waste in the best way, to be environmentally friendly, to protect employee and consumer rights. In this thesis, the life cycle assessment of grape juice concentrate production which is an evaluation method of grape that is important for the whole world and our country. A real concentrate factory process line was examined and all data related to the production of red and white grape juice concentrate were obtained from the factory. System limites are the process starting from the arrival of the grapes to the factory and transporting the final product to the market place. The functional unit determined for both types of grape juice concentrate is 1 kg of grape juice concentrate. The process was evaluated with all inputs and outputs and the energy and water quantities required for the unit product were calculated. The carbon footprint of red and white grape juice concentrate, including 1 day storage, was calculated as 1,44 CO2eq/kg concentrate and 2,19 kg CO2eq/kg concentrate.