Kitosan arayüzey tabakalı ve tabakasız Au/Kitosan/n-Si/Au yapılarının elektriksel karakterizasyonu ve aygıt yapımında kullanılması
Chitosan interfacial layer and nonlayered Au/Kitosan/n-Si/Au electrical characterization and using as the construction of device
- Tez No: 629697
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, referans olarak Au/n-Si/Au yapısının idealite faktörü, bariyer yüksekliği hesaplandı. Bu parametreler sırası ile 1.21 ve 0.678 eV olarak saptandı. Aynı şekilde kitosan maddesi ile oluşturulan Au/kitosan/n-Si/Au yapısının da idealite faktörü, bariyer yüksekliği hesaplandı. Hesaplamalar sonucu bu parametreler sırası ile 2.69 ve 0.734 eV olarak belirlendi. Her iki maddenin Norde fonksiyonu ile bariyer yüksekliği ve seri dirençleri hesaplandı. Au/n-Si/Au yapısına ait bu değerler sırası ile 0.62 eV ve 546.1 ohm olarak bulundu. Au/kitosan/n-Si/Au yapısına ait bu değerler ise 0.747 eV ve 38805.9 ohm olarak belirlendi. Elde edilen yapıların değişen ışık şiddeti altında doluluk oranları ve verimleri belirlendi. İki materyalin özellikleri karşılaştırarak; Au/Kitosan/n-Si/Au yapısının metal- yalıtkan- yarıiletken (MIS) fotodiyot davranışı göstermiş olduğu ve bu malzeme ile fotodiyot üretilebileceği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the ideality factor and the barrier height of Au/n-Si/Au structure calculated as a reference. These parameters were determined as 1,21 and 0,678 eV, respectively. Likewise, the ideality factor and barrier height of the Au/ Chitosan/n-Si/Au created with chitosan material were calculated. As a result of the calculation these parameters determined as 2,69 and 0,734 respectively. The barrier height and series resistance of both materials were calculated by Norde function. These values of Au/n-Si/Au structure were calculated as 0,62 eV and 546,1 ohms, respectively. In the same way these values of Au/Chitosan/n-Si/Au determined as 0,747 eV and 38805,6 ohms. The structures some parameter, as efficiency, were determined under varying light intensity. It was understood by comparing properties of these two materials that Au/Chitosan/n-Si/Au structure showed metal- insulator- semiconductor (MIS) photodiode behavior and photodiode can be produce with this material.