Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda uyku kalitesi ve depresyonun iyilik durumu üzerine etkisi
The effect of sleep quality and depression on well-being in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 629709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 2 Diabetes Mellitus (DM)'li hastalarda uyku kalitesi ve depresyonun iyilik durumuna etkisini araştırmaktır. Yöntem: 01 Nisan 2019- 30 Haziran 2019 içerisinde Aile sağlığı merkezlerine başvuran son bir ay içerisinde kan tetkiki yapılmış olan Tip 2 Diyabet tanılı hastalar ile gerçekleştirildi. Hastalara iki aşamalı anket çalışması uygulandı. Anketin ilk kısmında demografik ve klinik özellikler, ikinci kısımda ise Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), WHO-5 İyilik Durumu indeksi ve Beck depresyon ölçeği (BDÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of sleep quality and depression on well-being in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Methods: The study was carried out with patients with a diagnosis of Type 2 Diabetes who visited family health centers between April 1, 2019 - June 30, 2019 and had blood tests in the last month. A two-stage questionnaire was applied to the patients. Demographic and clinical characteristics were used in the first part of the questionnaire, while the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), WHO-5 Well-Being Index and Beck depression scale (BDS) were used in the second part of the questionnaire.