Lokal nilpotent maksimal altgrupları içeren lokal sonlu gruplar
On locally finite groups with a locally nilpotent maximal subgroup
- Tez No: 85792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
LOKAL NİLPOTENT MAKSİMAL ALTGRUP İÇEREN LOKAL SONLU GRUPLAR (Yüksek Lisans Tezi) Yüksel DEDE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu tez çalışmasmda,lokal nilpotent bir maksimal altgrup içeren lokal sonlu grupların yapısını inceleyen iki makale incelenmiştir.İlk makale, B. BRUNO ve S. E. SCHUUR'un“Lokal Nilpotent Bir Maksimal Altgrup İçeren Lokal Sonlu Gruplar ”başlıklı, ikinci makale ise B. BRUNO ve M.D. MOLLE'nin“Lokal Nilpotent Bir Maksimal Altgrup İçeren Lokal Çözülebilir Gruplar”başlıklı araştırmalarıdır.Her iki makalede de G bir lokal sonlu grup, M, G nin bir lokal nilpotent maksimal altgrubu olmak üzere, G yi lokal çözülebilir yapan bazı şartlar verilmiştir.Aynca, ikinci makalede lineer gruplar için aynı problem incelenmiştir. Bilim Kodu : 4030100 Anahtar Kelimeler : Nilpotent, maksimal, lineer grup Sayfa Adedi : 47 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN
Özet (Çeviri)
11 ON LOCALLY FINITE GROUPS WITH A LOCALLY NILPOTENT MAXIMAL SUBGROUP (M. Sc. Thesis) Yüksel DEDE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT In this thesis, we have studied two papers which consider the locally finite groups containing a maximal subgroup which is locally nilpotent.The first paper is entitled“On locally finite groups with a locally nilpotent maximal subgroup”by B.Bruno and S.E.Shuur and the second paper is entitled "On local-solvability of groups containing a locally nilpotent maximal subgroup.In both papers authors have obtained some conditions imposed on M or M /MG which make the groups under consideration, locally solvable where MG is the core of M in G.In addition in the second paper authors have considered the same problem for linear groups. Science Code :4030100 Key Words :Nilpotent,maximal,linear group Page Number :47 Supervisor :Yrd.Doç.Dr.Ahmet ARIKAN