Farklı yaş gruplarındaki genç futbolcuların motor koordinasyon seviyelerinin incelenmesi
Motor coordination levels of young soccer players in different age groups
  1. Tez No: 629819
  2. Yazar: HASAN BATUHAN DİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolcuların motor koordinasyon seviyelerini belirlemek ve yaşa bağlı farklılıkları incelemektir. Araştırma grubunu 93 genç (11,9 ± 1,7 yıl) futbol oyuncusu oluşturmuştur. Katılımcılar doğum yılları göz önünde bulundurularak U10 (n=29), U12 (n=38) ve U14 (n=26) kategorilerinde gruplandırılmıştır. Araştırma grubunun boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçülmüş ve vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile beden kitle indeksi hesaplanmıştır. Motor koordinasyon seviyelerinin belirlenmesinde Körperkoordinationstest für kinder (KTK) testi kullanılmıştır. KTK dört alt test içermektedir; geriye doğru yürüme, tek ayak atlama, yana sıçrama ve yana hareket etme. Alt testlerden elde edilen ham skorlar yaşa özel motor katsayılarına dönüştürüldü. Dört alt testin skorlarının toplanması ile KTK toplam motor katsayı değeri hesaplandı. Son olarak, oyuncuların motor koordinasyon seviyelerini sınıflandırmak için toplam KTK motor katsayı skorları kullanıldı. Araştırma bulguları oyunculardan hiçbirinin normal seviyeden daha düşük motor koordinasyon performansı göstermediğini ortaya koymuştur. Bunula beraber, katılımcıların yüzde 10,8'i normal seviyenin üzerinde performans sergilemiştir. Üst yaş grubunda yer alan oyuncular tüm KTK alt testlerindeki ham değerlerde alt yaş gruplarındakilerden istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde daha yüksek skorlar elde etmişlerdir. Bununla birlikte, gruplar arasında motor katsayısı puanlarında yaşa bağlı anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu bulgular düzenli futbol antrenmanlarının motor koordinasyon üzerindeki olası olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Diğer yandan bulgular farklı yaş gruplarındaki genç erkek futbol oyuncularının yaşa göre düzenlenmiş motor koordinasyon seviyelerinin benzer olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to determine the motor coordination levels of young soccer players and to examine the age-related differences. Participants were 93 young (11.9 ± 1.7 years) soccer players. According to their birth years, they were distributed in U10 (n= 29), U12 (n= 38), and U14 (n= 26) categories. Body height and weight were measured and body mass index was calculated as dividing the body weight by the square of the body height. Körperkoordinationstest für Kinder (KTK) was used to assess the motor coordination of the participants. The KTK includes four subtests; walking backward, hopping on one leg, jumping sideways, and moving sideways. The raw scores for each subset were converted to the age-specific motor quotient. The sum of four items was used to calculate the total KTK motor quotient scores. Finally, the total KTK motor quotient scores were utilized to classify the motor coordination levels of players. Results revealed that none of the players performed lower than the normal level in motor coordination. Furthermore, 10.8% of the participants performed above the normal level. Older players had significantly higher values on each KTK subtests for the raw scores when compared to younger players. However, no significant age-related differences were observed on motor quotient scores among groups. These findings highlight the possible positive influences of regular soccer training on motor coordination. The findings also indicated that young male soccer players in different age groups may have similar age-adjusted levels of motor coordination.