Kocaeli'de konut talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Türk ve Ortadoğu kökenli bireylerin karşılaştırılması
Determining the factors affecting housing demand in Kocaeli: Comparison of individuals of Turkish and Middle Eastern origin
  1. Tez No: 875749
  2. Yazar: EMEL KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konut, insan yaşamının en temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacını karşılamanın yanında, ülke ekonomilerinin en önemli alanları arasında yer almaktadır . Bu nedenle konut, talep eden tüketiciler kadar konut üreten ve pazarlayan gerçek kişi ve kurumlar için de önemlidir. Yapılan bu çalışmada; Kocaeli ilinde konut talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi, konut satın alma niyeti açısından milliyete göre farklılık olup olmadığının tespit edilmesi, konut talebini etkileyen faktörlerin konut satın alma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya konması ve bu etkinin Türk vatandaşları ile Ortadoğu ülkeleri vatandaşları arasında farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Türkçe ve Arapça olmak üzere anket hazırlanmıştır. Anket formu; demografik özellikler, satın alınmak istenen konuta ilişkin sorular ve tüketicilerin konut talebini etkileyen faktörleri belirlemek için kullanılan ifadelerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak katılımcıların satın alma niyeti de ayrı bir şekilde ölçülmüştür. Anket 395 Türk vatandaşı ve 110 yabancı ülke vatandaşı olmak üzere toplam 505 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ankete katılanların bir kısmına online bir kısmı ile yüz yüze anket yapıldı. Eksik ve hatalı cevaplardan dolayı Türk katılımcıların 374, yabancı katılımcıların 93 anketi ile çalışmaya devam edilmiştir. Analizler için SPSS ve SmartPLS 4 programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda konut satın alma talebini etkileyen 7 faktör ortaya çıkmıştır. Bu faktörler; altyapı ve dayanıklılık, doğal çevre özellikleri, ekonomik özellikler, erişim özellikleri, güvenlik özellikleri, konut içi yaşam alanları ve konutun özelliklerinden oluşmaktadır. Farklılık analizleri sonucunda; altyapı ve dayanıklılık, ekonomik, doğal çevre, konutun özellikleri ve güvenlik faktörleri Türk ve yabancı katılımcılara göre farklılık göstermiştir. Doğal çevre, konut ve ekonomik özellikler ile güvenlik faktörünün konut satın alma niyeti üzerindeki etkili olduğu; altyapı ve dayanıklılık, doğal çevre ve konutun özellikleri faktörlerinin satın alma niyeti üzerindeki etkisi Türk ve yabancı katılımcılara göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca konut satın alma niyeti de milliyete göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Housing is one of the most important sectors of national economies, beyond meeting the need for shelter, which is one of the most basic human needs. For this reason, housing is important to the real people and institutions that produce and market housing, as well as to the consumers who demand it. The objective of this study is to identify the factors influencing the demand for housing in Kocaeli province, to ascertain whether there are discrepancies in the intention to purchase a house according to nationality, to determine the impact of these factors on the intention to purchase a house, and to investigate whether this impact differs between Turkish citizens and citizens of Middle Eastern countries. In order to achieve this objective, a survey was developed in Turkish and Arabic. The questionnaire form consists of demographic characteristics, questions about the house to be purchased, and items used to determine the factors affecting consumers housing demand. In addition, the participants intention to purchase a house was also measured separately. The survey was conducted with a total of 505 respondents, comprising 395 Turkish citizens and 110 foreign citizens. The respondents were surveyed either online or face-to-face. Due to incomplete and incorrect answers, the study continued with 374 surveys of Turkish participants and 93 surveys of foreign participants. The analysis was conducted using the SPSS and SmartPLS 4 programs. The analysis yielded seven factors that influence the demand for housing purchases. It consists of infrastructure and durability, natural environmental features, economic features, access features, security features, indoor living spaces, and features of the house. The results of the difference analysis revealed that there were notable differences between the Turkish and foreign participants in terms of their perceptions of infrastructure and durability, economic considerations, the natural environment, the features of the house, and security factors. The intention to purchase a house is influenced by a number of factors, including the natural environment, housing and economic features, and security. It was found that the effects of infrastructure and durability, the natural environment and housing characteristics on the intention to purchase a house differ between Turkish and foreign participants. Furthermore , the intention to purchase a house exhibited notable differences based on nationality.