Tükürük bezi neoplazmlarında helicobacter pylori varlığının değerlendirilmesi
Presence of helicobacter pylori in salivary gland neoplasmsevaluation
  1. Tez No: 629985
  2. Yazar: BETÜL BERKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İRİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Helicobacter pylori(HP) mikro-aerofilik, spiral şekilli, gram negatif bir bakteridir. HP'nin oksidatif stresi ve inflamatuar sitokin cevabını artırarak neoplazik ya da nonneoplazik, yaşam kalitesini azaltan çok sayıda hastalığın patofizyolojisinde rol aldığı ispatlanmıştır. İlk tanımlandığı klasik kolonizasyon alanı gastrik mukozadaki yoğun ve detaylı araştırmaların ışığında, Helicobacter pylori'nin yol açtığı ekstra-gastrik patojenite ve virülans da daha anlaşılır hale gelmiştir. Epidemiyolojik, analitik, prospektif, olgu-kontrol niteliği taşıyan bu araştırma, HP'nin tükürük bezi parankimindeki varlığını ve karsinojenik etkilerini sorgulamayı amaçlamıştır. Ocak 2019 - Ocak 2020 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Baş-Boyun Cerrahisi'ne başvurarak tükürük bezinin eksizyonu planlanan ve kabul kriterlerine uyan 56 hasta, prospektif şekilde araştırmaya alınmışlardır. Çalışma; olgu grubu olarak primer tükürük bezi neoplazmına sahip 41 katılımcıya ek, kontrol grubu olarak sialolithiazis ve tükürük bezi parankiminin salim olduğu lenfatik metastaz nedeni ile opere edilen 15 katılımcı ile dizayn edilmiştir. 56 hastanın her biri Gastroözefageal Reflü Anketi (GÖRA) ile gastroözefageal hastalık varlığını değerlendirmek amacıyla skorlanmıştır. Hastaların daha önce antijenik bir HP suşu ile karşılaşıp karşılaşmadıkları serolojik olarak ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. Katılımcıların tükürük bezleri eksize edildiği anda spesmenlerin cerrahi sınır - nihai doku bütünlüğü bozulmaması sağlanacak şekilde, spesmenden sekiz milimetreküplük kor biyopsi alınmıştır. Ex vivo şekilde elde edilen biyopsinin yarısı, Warthin-Starry gümüş bazlı boyama (WS) ile histokimyasal olarak çalışılmış; kalan yarısı da hızlı üreaz testine(HUT) sokulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been proved that Helicobacter pylori, which is a gram-negative, spiral-shaped, microaerophilic bacterium, has a distinguishing feature on lots of neoplastic and non-neoplastic diseases and reduces the quality of life by increasing the level of oxidative stress and inflammatory cytokine response. In the light of intense and detailed researches into classical gastric mucosa colonization, where it was first described, extra-gastric pathologies caused by Helicobacter pylori have become more understandable. This case-control study, which has epidemiological, analytical, prospective value, primarily aims to conduct into the existence of Helicobacter pylori and its virulence, pathogenicity and carcinogenic effect in the salivary gland. After institutional ethics committee approval, the study was prospectively performed on the 56 volunteer patients, who applied for their symptoms related to their salivary glands and matched the criteria for this research, were decided to undergo concomitant or exclusively salivary gland excision operations by a contemporary indication at Departments of Otorhinolaryngology and Pathology of Gazi University Hospital between January 2019 and January 2020. The research has been conducted with 41 patients, who had primary salivary gland neoplasm and with 15 patients, who had sialolithiasis or nonmelanoma cutaneous head and neck cancer, which metastasise to the lymphatic chain of salivary glands without invasion of salivary gland parenchyma. All of the volunteers were questioned to determine the quantity and quality of symptoms of gastroesophageal reflux disease by a questionnaire and ranked. In addition to this, blood samples have been collected just before the inception of operation from each of all 56 volunteers to analyze by ELISA assay, whether they had acquired immunity to highly virulent Helicobacter strains and produce anti -Helicobacter pylori Immunoglobulin G or not. Immediately after salivary gland excision had been performed, core needle biopsy for the 8-millimetre square was taken from ex vivo salivary gland specimens with great care to preserve the resection margin. Collected specimens have been bisected for Rapid Urease kit, which specifies if there is urease enzyme due to Helicobacter pylori or not and for histochemical examination by Warthin-Starry method to detect a certain bacteria.