Nazal septal perforasyon onarımında kompozit kıkırdak greft ve trombositten zengin plazma uygulanması: Deneysel çalışma
Application of composite cartridge graft and thrombocyte rich plasma in nazal septal perforation repair: Experimental study
  1. Tez No: 629987
  2. Yazar: ELEONORA MUKHTAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY HAN ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Bu çalışmada, nazal septal perforasyonun kompozit kıkırdak greft ile onarımında trombositten zengin plazma uygulamasının iyileşme üzerine etkileri tavşanlar üzerinde deneysel olarak incelenemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:27 tane New Zealand soyu beyaz tavşandan 24'ü, 8'er denekten oluşan 3 kontrol / çalışma grubu oluşturmak üzere rastgele seçim metoduna göre ayrıldı. Tüm deneklerin 5 mg/kg ksilazin ve 50 mg/kg ketamin anestezisi altında 10 mm çapında septal perforasyon oluşturuldu. Grup 0 - Referans grubu (n=3); Nazal septuma ait normal histopatolojik bulguları belirlenmek için kullanıldı. Grup I- kontrol grubudur(n=8), sadece perikondrium kartilaj ve serum fizyolojik kullanıldı. Grup II-çalışma grubu,(n=8) perikondrium kartilaj ve PRP kullanıldı, PRP sadece perforasiyon kenarlarına enjekte edildi. Grup III- çalışma grubu,(n=8) perikondrium kartilaj ve PRP kullanıldı, PRP hem perforasiyon kenarlarına hem tavşan kulağında perforasyon onarımı için belirlenen perikondrium-kıkırdak kompozit grefti donör sahasınaenjekte edildi. Deney sonunda her grubun 8 haftalık gözlem sonrası genel anestezi altında ötanazi uyguldı ve septumları çıkarılarak patolojik doku histopatolojik incelemedeye gönderildi. Her grubun histopatolojik inceleme sonuçları kendi içinde ve grupların arasında karşılaştırıldı. Bulgular: 3. grupta(çalışma grubu B)perforasyon onarımında kıkırdak tutma oranı 1.(kontrol) ve 2(çalışma grubu A) gruplarından anlamlı çıkmış.Grup 1'de perforasyon onarımında tutmama oranı anlamlı çıkmış. P değeri 0.041. Mikroskobik olarak nazal septal perforasyon onarım sahasında; epitelial rejenerasyon, fibroblast proliferasyonu, enflamasyon ve anjiogenezis miktarları belirlendi. Belirgin fark sadece enflamasyon miktarında 1. ve 2. Grup arasında saptanmış(P =0,032) (2. Grupta enflamasyon miktarı daha fazla) Sonuç: Nazal septal perforasyon onarımı için birçok cerrahi onarım ve iyileşmesinin hızlandırılması için madde kullanılması denemeye devam edilmektedir. Bizim çalışmamızda PRP kullanıp septal perforasyon onarımına bakıldı. Makroskobik fark bulunurken mikroskobik fark anlamlı çıkmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of platelet-rich plasma application on healing of rabbits in the repair of nasal septal perforation with composite cartilage grafts. Materials and Methods: Twenty four out of 27 New Zealand white rabbits were divided randomly into 3 control/study groups each with 8 rabbits. Septal perforation were created in all the experimental subjects under 5 mg/kg xylazine and 50 mg/kg ketamine anesthesia. Group 0 – Reference group (n=3)was used to determine the normal histopathology of the nasal septum. In Group I - control group (n=8), only perichondrial cartilage and serum physiologic were used. In Group II - study group (n=8), perichondrial cartilage and PRP were used whereby PRP will only be injected into the perforation edges. In Group III – study group (n=8), perichondrial cartilage and PRP were used whereby PRP will be injected into the perforation edges and also into the donor site in the rabbit's ear chosen for the perichondrial cartilage composite graft to be used for the repair of the perforation. At the end of the experiment, after 8 weeks of observation, euthanasia was performed under general anesthesia and septum was removed and pathological tissue was sent for histopathological examination. Histopathological examination results of each group were compared within and between groups. Results: In group 3 (study group B), the rate of cartilage retention in perforation repair was significantly higher than in group 1 (control) and group 2 (study group A). P value 0.041. Microscopically at the nasal septal perforation repair site; epithelial regeneration, fibroblast proliferation, inflammation and angiogenesis were determined. Significant difference was found only in the amount of inflammation between Group 1 and Group 2 (P = 0.032) (Group 2 had greater amount of inflammation) Conclusion: Many surgical repairs for nasal septal perforation repair and the use of agents to accelerate healing are being continued. In our study, septal perforation repair was performed using PRP. The macroscopic difference was found, but the microscopic difference was not significant.