Çarpıntı şikayeti olan brusella hastalarının kalp hızı değişkenliği ve ventrikül repolarizayon indekslerinin incelenmesi
Investigation of heart rate variability and ventricular repolarization indexes in brucella patients with palpitations
  1. Tez No: 630069
  2. Yazar: OKAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Cardiology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bruselloz dünyadaki en yaygın zoonotik hastalıktır ve ortaya çıkan hastalık tüm insan organ sistemlerini içerebilir. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde de dahil olmak üzere önemli bir ekonomik kayıp ve halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Tp-e aralığı ve Tp-e / QT oranı miyokardiyal repolarizasyon ve ventriküler aritmogenezisin değerlendirilmesinde yeni belirteçler olarak kabul edilmiştir. Önceki çalışmalar, sempatik kardiyak kontrol ve otonom dengesinin gösterilmesi için düşük frekanslı (LF) ve düşük/yüksek frekanslı (LF/HF) oranın yorumlanması üzerinde durmuşlardır. Bu çalışmada, bruselloz tanılı hastalarda kalp hızı değişkenliği parametreleri (KHD) ile ventiküler repolarizasyon indeksleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve brusellanın otonomik sinir sistemi üzerine etkisini gözlemlemek ve aritmiye yatkınlık oluşturup oluşturmadığını anlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda, Ocak 2019 ile Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmamızda Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine çarpıntı şikayeti ile başvuran 50 bruselloz hastası ve 50 kontrol grubunda 24 saatlik holter ve elektrokardiyografi sonuçları incelendi. İki grubun kalp hızı değişkenliği, zaman ve frekans indeksleri karşılaştırıldı. Düzeltilmiş QT (QTc), Tp-e dispersiyonu, Tp-e aralığı, düzeltilmiş Tp-e ve Tp-e / cQT oranı 12 derivasyonlu elektrokardiyogramdan ölçüldü. Bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 50 bruselloz tanılı hasta ile 50 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Brusella (+) grupta erkek oranı %56, kontrol grubunda ise bu oran %46 görüldü. QTd ölçümü dışında tüm ekokardiyografik repolarizasyon parametreleri brusella (+) grupta kontrol grubuna göre daha yüksek gözlendi (p0,005).
Özet (Çeviri)
Objective: Brucellosis is the most common zoonotic disease in the world, and the resulting disease can include all human organ systems. It has also become a major economic loss and public health problem, including in developing countries. Tp-e interval and Tp-e / QT ratio have been accepted as new markers in the evaluation of myocardial repolarization and ventricular arrhythmogenesis. Previous studies have focused on the interpretation of the low frequency (LF) and low / high frequency (LF / HF) ratio to demonstrate sympathetic cardiac control and autonomic balance. In this study, we aimed to investigate the relationship between heart rate variability parameters (HRV) and venticular repolarization indices in patients with brucellosis, and to observe the effect of brucella on the autonomic nervous system and to understand whether it is predisposed to arrhythmia. Material and Method: This study was carried out in the Department of Cardiology in Adıyaman University Training and Research Hospital between January 2019 and January 2020. In our study, the results of 24-hour holter and electrocardiography were examined in 50 brucellosis patients and 50 control groups who applied to the Adıyaman University Training and Research Hospital Cardiology Department polyclinic with palpitations. Heart rate variability, time and frequency indices of the two groups were compared. Adjusted QT (QTc), Tp-e dispersion, Tp-e interval, corrected Tp-e and Tp-e / cQT ratio were measured from 12-lead electrocardiograms. These parameters were compared between groups. Results: The study included 50 patients with brucellosis and 50 healthy controls. The rate of males in the brucellosis group was 56% and in the control group it was 46%. Except for QTd measurement, all echocardiographic repolarization parameters were higher in the brucella (+) group than the control group (p 0.005).