Edirne il merkezindeki anaokullarına kayıtlı çocukların teknolojik alet ve internet kullanımı ve ebeveynlerinin bu konudaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Use of technological devices and internet and their parents' attitude and behavior among kindergarten children in Edirne city center
- Tez No: 630086
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızda Edirne İl Merkezi'ndeki anaokullarına kayıtlı çocukların teknolojik alet kullanımları ve ebeveynlerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve ebeveynlerin çocuğun teknolojik aletleri kullanımları üzerindeki etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın evrenini Edirne İl Merkezi'ndeki resmi ve özel anaokulları ve ilkokullar bünyesindeki anasınıflarına kayıtlı 1892 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş olup %49,7'sine ulaşılmıştır. Çalışmamız tarafımızca oluşturulan anket formunun öğretmenler aracılığıyla ebeveynlere ulaştırılmasıyla yapılmıştır. Anket; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çocuğun ve ebeveynin teknolojik aletler ve internetle ilgili tutum ve davranışlarını sorgulayan 59 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamızda 3-6 yaş arasındaki çocukların %96,1'inin televizyon izlediği (n=905), %40,4'ünün bilgisayarla (n=381), %54,7'sinin tabletle (n=515) ve %84,5'inin akıllı telefonla (n=787) vakit geçirdiği saptandı. Çocukların %5,7'sinin bilgisayarla (n=54), %7,5'inin tabletle (n=71), %12,2'sinin akıllı telefonla (n=115) vakit geçirmeye, %47,6'sının (n=449) televizyon izlemeye 2 yaşından önce başladığı saptandı. Çocukların %1,9'unun (n=18) bu araçlarla hiç vakit geçirmediği, %13,3'ünün (n=125) 30 dk'dan az, %42,7'sinin (n=402) 30-60 dk arasında, %31,8'inin (n=300) 60-120 dk arasında, %10,3'ünün (n=97) 120 dk'dan fazla vakit geçirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was evaluate the use of technological devices and the attitudes and behaviors of the children registered in kindergartens in Edirne Provincial Center and to draw attention to the effects of parents on the use of technological devices of the child. The universe of our study is the parents of 1892 children enrolled in public and private kindergartens and kindergartens within primary schools in Edirne Provincial Center. The entire universe was targeted to reach 49.7%. Our study was made by delivering the questionnaire form developed by the researchers to the parents through teachers. Survey; The sociodemographic characteristics of the participants consist of 59 questions that question the attitudes and behaviors of the child and parents regarding the technological devices and the internet. In our study, 96.1% of children aged 3-6 were watching television (n=905), 40.4% were using computers (n=381), 54.7% were using tablets (n=515) and 84.5% were using smartphones (n=787). 5.7% of children had started to spend time with a computer (n=54), 7.5% with a tablet (n=71), 12.2% with a smartphone (n=115), and 47.6% (n=449) watching television before the age of 2. It was found that 1.9% (n=18) of the children did not spend any time with these vehicles, 13.3% (n=125) spent less than 30 min, 42.7% (n=402) spent 30-60 min, 31.8% (n=300) spent 60-120 min, and 10.3% (n=97) spent more than 120 min.