John Brunner'in The Sheep Look Up, Stand on Zanzibar, The Jagged Orbit romanlarında kirliliğin etkileri
Impact of pollution in The Sheep Look Up, Stand on Zanzibar, The Jagged Orbit by John Brunner
  1. Tez No: 630147
  2. Yazar: HUSSEIN ALDUGHAIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
John Brunner'ın fütüristik ekolojik gerilim filmleri, kirlilik biçimlerini ve yakın gelecekte gezegen ve insanlar üzerindeki kaçınılmaz etkisini açıklıyor. Brunner'ın dehşet verici ve iç karartıcı romanları, belirtilmeyen yakın gelecekte çevresel, küresel ve politik bir felaketi temsil ediyor. Bu romanlar, dünyanın artan yıkımının potansiyel sonuçlarına dramatik ve peygamberlik bir bakış sunuyor. Hava kirliliği çok kötü ve yaygın bir şekilde yayılıyor. Herkes kirlilik nedeniyle birçok hastalıktan muzdarip gibi görünüyor. Temiz hava soluyamayız, tatlı su içemeyiz, sağlıklı yiyecekler yiyemeyiz ve hatta yüzmek mümkün değildir. Ayrıca, hiç kimse filtre maskesi olmadan dayanamaz. Tüm doğa' nın bileşenleri kirlidir. Kirliliğin ana nedeni modern teknoloji ve suistimal etmektedir. Kirliliğin bir başka nedeni, doğa kaynaklarının tükenmesine ve kirliliğe neden olan aşırı nüfustur ve biz (insanlar olarak) de katılıyoruz. Irkçılık ve eşitsizlik nedeniyle, insanların birbirlerini ve doğa kaynaklarını öldürmek ve yok etmek için füzeler ve nükleer bombalar gibi birçok silah kullandıkları dünyanın birçok yerinde savaşlar başlar. Yani kirliliği: hava, su, gıda, toprak her yere yayılıyor ve bu nedenle bu araştırma insanın açgözlülüğünü, cehaletini, ırkçılığını ve aşırı nüfusunu eleştiriyor. Ayrıca kirlilik biçimlerini ve üç romandaki etkisini tartışıyor.
Özet (Çeviri)
John Brunner's futuristic ecological thrillers explain the forms of pollution and the inevitable impact on the planet and humans in the near future. Brunner's terrifying and depressing novels represent an environmental, global and political disaster in an unspecified near future. These novels offer a dramatic and prophetic look at the potential consequences of the escalating destruction of the earth. Air pollution is so bad, and it spreads widely. Everyone seems to suffer from many diseases because of pollution. We can't breathe clean air, drink fresh water, eat healthy food or even swim. Furthermore, no one can endure it without a filter mask. All nature components are polluted. A major reason for pollution is modern technology and abuse. Another reason for pollution is overpopulation, which causes depletion of nature resources and pollution and we (as humans) are a part. Because of racism and inequity, wars break out in many places of the world, where people use many kinds of weapons such as missiles and nuclear bombs to kill and to destroy each other and nature resources as well as. So pollution of: air, water, food, soil spreads everywhere. Therefore, this study criticizes man's greed, ignorance and racism and overpopulation as well. And also it discusses the forms of pollution and its impact in the three novels combined.