STEM eğitimi uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin fen motivasyonlarına ve girişimciliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of STEM education applications on 5th grade students' science motivations and entrepreneurship
  1. Tez No: 630148
  2. Yazar: MERVE EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ile“Madde ve Değişim”ünitelerindeki kazanımlara bağlı kalarak, kavramlarla ilgili hazırlanan fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) etkinliklerinin öğrencilerin motivasyonlarına ve girişimciliklerine olan etkisini incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımına uygun olarak tasarlanan bu araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Deneysel yöntemlerin uygulanmasında birçok farklı desen vardır. Bu çalışmada ön test- son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırmada, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı bir okulun 5. sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. Deney grubunda 35, kontrol grubunda 35 ve pilot uygulama grubunda 34 öğrenci olmak üzere toplam 104 öğrenci ile çalışılmıştır Deney grubunda dersler STEM etkinlikleriyle destekli 5E öğretim yöntemi ile kontrol grubunda ise 5E öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Öğrencilerin girişimcilik ve motivasyonlarında meydana gelen değişimi ölçmek amacıyla Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği (OÖYFTGÖ) ve Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde nicel analiz yöntemleri kullanılmış ve veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda STEM etkinlikleriyle destekli 5E öğretim yöntemi öğrencilerin girişimcilik becerisinde olumlu bir artış oluşturmuştur. Fakat bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildir. Motivasyonlarında ise STEM etkinlikleriyle destekli 5E öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerin motivasyonu artmıştır. Bu artış istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of science, technology, engineering and mathematics (STEM) activities prepared on concepts on the motivation and entrepreneurship of the students by adhering to the acquisitions in the“Measurement and Friction of Force”and“Matter and Change”units of 5th grade science course. Experimental method was used in this research designed in accordance with the quantitative research approach. There are many different patterns in the application of experimental methods. In this study, random design with pretest- posttest control group was used. In the study, 5th grade students of a school in Çankaya district of Ankara were studied in the fall semester of 2018-2019 academic year. A total of 104 students,- 35 in the experimental group, 35 in the control group and 34 in the pilot application group,- were studied. Lessons in the experimental group were covered with 5E teaching model supported by STEM activities while lessons were covered with 5E teaching model in the control group. Science Based Entrepreneurship Scale for Secondary School Students (OÖYFTGÖ) and Motivation Scale for Learning Science (FÖYMÖ) was used to measure the change in entrepreneurship and motivation of students. Quantitative analysis methods were used to analyze the data and the data were analyzed in SPSS 22 package program. As a result of the research, 5E teaching method supported by STEM activities created a positive increase in students' entrepreneurship skills. However, this increase is not statistically significant. Motivation of students studying with 5E teaching model supported by STEM activities increased. this increase is statistically significant.