Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi tekstil ürünlerinin envanterleme, sergileme yöntemleri ve katalog çalışması
Denizli Atatürk and Ethnography Museum textile products inventory, display methods and catalog study
- Tez No: 630149
- Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
“Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi Tekstil Ürünlerinin Envanterleme, Sergileme Yöntemleri ve Katalog Çalışması”adlı tezde müzedeki tekstil ürünlerini tanıtmak, bunların envanterleme ve sergileme yöntemlerini incelemek, incelenen tekstil ürünlerini katalog haline getirerek literatüre kazandırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi'nden gerekli izin alınarak tekstil ürünleri incelenip bunlardan 112 tanesi araştırma kapsamına alınmıştır. Ürünlerin müzedeki yeri, bugünkü durumu, boyutları, kullanılan malzemeleri, teknikleri, renkleri, bezemeleri, kompozisyon özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiş olup, her bir ürünün fotoğrafı çekilmiş ve teknik çizimleri yapılmıştır. İncelenen ürünler katalog bölümünde türlerine göre 10 başlık altında (peşkirler-yağlıklar, uçkurlar, keseler, havlular, çevreler, bohçalar, başörtüleri, giysiler, havlı-düz dokumalar, diğer tekstil ürünleri) toplanarak kendi içinde envanter numaralarına göre sıralanmıştır. Aynı zamanda bulgular kısmında bu ürünler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca tekstil ürünlerinin envanterleme sistemi ve sergileme yöntemleri incelenerek öneriler sunulmuştur. Değerlendirme ve sonuç bölümünde katalog bölümündeki bilgilerinden elde edilen veriler kullanılarak tür, renk, boyut, malzeme, teknik, bezeme ve kompozisyon özellikleri çizelgelerde sunulmuştur. Bunun yanı sıra müzedeki tekstil ürünlerinden esinlenilerek uygulama çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Denizli Atatürk and Ethnography Museum Textile Products Inventory, Display Methods and Catalog Study”, it was aimed to introduce the textile products in the museum, to examine their inventory and display methods, and to bring the examined textile products into the literature by cataloging them. In this study, textile products were examined by getting the necessary permission from Denizli Atatürk and Ethnography Museum and 112 of them were included in the research, The place of the products in the museum, their current condition, dimensions, materials used, techniques, colors, decoration, composition features have been examined in detail. Photographs of each product have been taken and technical drawings have been made. The analyzed products are listed in their own inventory numbers by collecting them under 10 headings (cash-liners, flyers, pouches, towels, circles, bundles, headscarves, clothes, pile-plain fabrics, other textile products) according to their types in the catalog section. At the same time, detailed information about these products is given in the findings section. In addition, inventory system and display methods of textile products are examined and suggestions are presented. Type, color, size, material, technique, decoration and composition features are presented in the charts by using the data obtained from the catalog section in the evaluation and result section. On the other hand, application studies were carried out being inspiring by the textile products in the museum.