Denizli Halkevi ve faaliyetleri (1932-1951)
Denizli Community Center and activities (1932-1951)
  1. Tez No: 942495
  2. Yazar: ADNAN KAPUSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Halkevleri Atatürk Döneminin önemli kültürel eğitim kurumlarından biridir. Bununla birlikte Halkçılık ilkesi doğrultusunda, yurttaşlık duygularını pekiştirmesi beklenen Halkevleri, Cumhuriyet Dönemi'nin bir ideolojik taşıyıcısı olması hedefi ile halka, Türk İnkılabını anlatmak ve İnkılabın hedeflediği yönde değerler kazandırmak maksadıyla ortaya çıkmıştır. Halkevleri, ülke genelinde 19 Şubat 1932'de 14 şehirde açılmıştır. Bu 14 Halkevinin içinde Denizli Halkevi de bulunmaktadır. 19 Şubat 1932'de kurulan Halkevi Denizli halkı tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştır. 1932-1939 yılları arasında 19 ilçede şubelerini kuracak olan olan Denizli Halkevi, Denizli'de tarih, kültür, folklor, edebiyat, tiyatro ve sağlık gibi bir çok alanda önemli çalışmalar ortaya koymuştur. Denizli Halkevi, ismini İnançoğulları'ndan alan, İnanç dergisini aylık olarak yayınlamıştır. Bazı sayıları birleşik olarak basılan İnanç toplam 106 sayı çıkmıştır. Bu çalışma giriş ve üç bölüm halinde oluşturulmuş, giriş kısmında Halkevlerinin kuruluş süreci anlatılmıştır. Birinci bölümde, Halkevlerinin Türkiye'de kuruluş süreci ve faaliyetleri, ikinci bölümde, Denizli Halkevinin faaliyetleri ve temsil kolları, üçüncü bölümde ise İnanç dergisindeki çeşitli yazıların analizi yapılmıştır Halkevlerinin faaliyetleri genel olarak değerlendirilmiş ve Halkevlerinin kapatılma süreci üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Community centers are one of the important cultural institutions of the Atatürk Period. In addition, Community Centers, which are expected to strengthen citizenship feelings in line with the principle of Populism, emerged with the aim of being an ideological carrier of the Republic Period, to explain the Turkish Revolution to the public and to provide values in the direction targeted by the Revolution. Community centers were opened in 14 cities across the country on February 19, 1932. Denizli Community Center is also among these 14 Community Centers. The Community Center, established on February 19, 1932, was met with great interest by the people of Denizli. Denizli Community Center, which would establish branches in 19 districts between 1932 and 1939, carried out important works in many areas such as history, culture, folklore, literature, theater and health in Denizli. Denizli Community Center published the monthly magazine İnanç, which took its name from İnançoğulları. İnanç, some of whose issues were printed together, had a total of 106 issues. This study is composed of an introduction and three sections, the establishment process of Community Centers is explained in the introduction. In the first section, the establishment process and activities of Community Centers in Turkey, in the second section, the activities and representative branches of Denizli Community Center, and in the third section, various articles in the Inanc magazine are analyzed. The activities of Community Centers are evaluated in general and the closure process of Community Centers is emphasized