Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında yeşil ekonomi faktörü: Azerbaycan örneği
Green economy factor in achieving sustainable development: The Azerbaijani model
- Tez No: 630219
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi politikalarının Azerbaycan'da uygulanması analiz edilmiştir. Tez, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi arasındaki kavramsal bağlılığın Azerbaycan'da ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmaya etkisini incelemektedir. Aynı zamanda, çalışmada sürdürülebilir kalkınmanın 17 hedefi ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca, bu hedeflerin Azerbaycan'da gerçekleştirilmesi ve uygulanması konusu tezin kapsamı içindedir. UNEP'in kurulması, tarihi aşaması ve çevresel faaliyeti hakkında bilgiler de tezde sunulmuştur. Azerbaycan 21.yüzyılda uluslararası teşkilatlar ve diğer devletler gibi çevre politikasını yürütmekte ve uygulamaktadır. Azerbaycan özgürlüğünü Soğuk Savaş bitiminde tekrar kazandıktan sonra, çevre için birçok kanun kabul etmiş, aynı zamanda projeler ve programlar yürütmüştür. Günümüzde Azerbaycan'da çevre ve yeşil ekonomiyle ilgili çeşitli politikalar belirlenmekte, uygulamalar yapılmakta, etkinlikler ve konferanslar düzenlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the implementation of sustainable development and green economy policies in Azerbaijan was analyzed. The thesis examines the effect of the conceptual commitment between sustainable development and green economy in Azerbaijan on economic, social and environmental development. In addition, the thesis reviews each of the seventeen goals of sustainable development. The thesis also provides information on the establishment of UNEP, its historical development as well as its activities. As international organizations and other states do, Azerbaijan has been defining and implementing policies and programs on the issues of environment and sustainable development. After Azerbaijan has regained its independence after the fall of the Berlin Wall, it has adopted many rules and regulations toward protecting the environment and building a green economy. Moreover, it has been active in organizing events and conferences toward implementing many projects and programs. Yet there may be some additional things to do in not only completing these projects and programs but also building a full green economy in the country. This thesis aims to make a humble contribution to these objectives.