Küresel iklim değişikliği ile mücadelede finans sektörünün rolü ve yeşil tahviller
The role of finance sector and green bonds in fighting against global climate change
- Tez No: 706575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, doğaya saygılı yeşil projelerin finanse edilmesinde kullanılan yeşil tahvillerin başlangıcından günümüze kadar olan süreçte nasıl şekillendiğini ortaya koymak ve yeşil tahvillerin iklim değişikliği ile mücadeledeki etkisini sunmaktır. Günümüzde sermaye piyasalarının gelişmesi sonucu kapitalizm, sonu gelmeyen bir üretim artışına bağımlı hale gelmiştir. Bu durum toplumsal ve çevresel koşulların göz önüne alınmadığı bir üretim anlayışının oluşmasını beraberinde getirmiştir. Nitekim başta çevre olmak üzere dünya kaynakları, beşeri faaliyetlerin bir sonucu olarak tükenme sınırına gitgide yaklaşmaktadır. Bu nedenle üretimin öncelikli ana kaynağı olan çevreye ve beraberindeki ekolojik sistemlerin tüm süreçlerine gereken önemin verilmesi dünya genelinde yaygın olarak kabul edilen bir görüş haline gelmiştir. Bireylerin, işletmelerin ve devletlerin kayıtsız kalamayacağı bir boyuta ulaşan ve daha da kötüye giden küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele edebilmek adına gerekli birtakım önlemlerin alınması ve alınan önlemlerin de etkinliğinin arttırılması kaçınılmazdır. Bu bağlamda konu hakkında gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra çalışmanın birinci bölümünde canlı yaşamını tehdit eden başlıca çevresel sorunlar ile bunların etkileri ele alınmış, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi dramatik çevre sorunlarının çözümüne yönelik gerek dünyada gerek Türkiye'de uygulanan sürdürülebilir yaklaşımlar incelenmiştir. Bu bölümde çevre üzerinde yıkıcı etkisi olan mevcut ekonomik faaliyetler yerine ekolojik sistemle uyumlu ekonomik araçların geliştirilmesi düşüncesini yansıtmak üzere oluşturulan yeşil ekonomi modelinin, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması adına bir yol haritası oluşturduğu da vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirlik yaklaşımıyla gerçekleştirilebilmesi amacıyla geliştirilmiş olan belli başlı finansal ürünlerden bahsedildikten sonra sürdürülebilirliğe kaynak sağlanmasında önemli bir araç olan ve hem dünyada hem de Türkiye'de kullanımı giderek artan yeşil tahviller ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Son bölüme gelindiğinde, yeşil finans ve yeşil finansal enstrümanların küresel hacimlerine ilişkin bilgiler sunulduktan sonra Türkiye'nin yeşil finansman adına atmış olduğu adımlar üzerinde durularak dünya genelinde yaygın hale gelen yeşil finansmanın Türkiye'de uygulanabilirliği incelenmiş ve Türkiye'nin bu konudaki potansiyeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal how green bonds used in financing natüre-frendly green projects have taken shape in the process that is from its begining until today and to present the effect of green bonds in the fight against climate change. Today as a result of the development of capital markets, capitalism has become dependent on a ceaseless output growth. This situation has brought about the formation of a production concept in which social and environmental conditions are not taken into account. As a matter of fact that, world resources, notably the environment, are gradually approaching the limit of depletion as a result of human activities. Therefore, giving due importance to the enviroment, which is the primary source of production and all processes of the ecological systems accompanying it has become a widely accepted view worldwide. It is inevitable to take some necessary measures and increase the effectiveness of measures taken in order to fight against global warming and climate change, which has reached a dimension that individuals, businesses and governments can not be indifferent to and has become much worse. In this context, after making a necessary literatüre review on the subject, in the first section of the study, the main environmental problems that threaten the live life and their effects have been discussed, sustainable approaches applied either in the world or in Turkey fort he solution of dramatic environmental problems such as global warming and climate change have been examined. In this section, it has been emphasized that the green economy model, which has been created to reflect the idea of developing economic instruments compatible with the ecological system, instead of existing economic activities that have a destructive effect on the environment, has also constituted a road map in order to ensure the sustainable development. In the second section of the study, after mentioning the main financial products developed fort he purpose of carrying out economic activities with a sustainability approach, green bonds, which are important tools in providing resources for sustainability and utilization of which are ever-increasing both in the world and in Turkey, have been detailedly explained. As for he last section, after presenting information relating to the global volumes of green finance and green financial instruments, applicability of green finance, which has become widespread around the world, in Turkey has been examined by emphasizing the steps taken by Turkey for green finance and Turkey's potential in this issue has been revealed.