A comparative analysis of emerging video codecs
Yeni geliştirilen video kodeklerin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 630273
  2. Yazar: OLGU KIVANÇ ONACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ekran teknolojisi ve internet dünyası geliştikçe videoların etkin bir şekilde transfer edilmesi, çevrim içi olarak izlenmesi ve paylaşılması için kullanılan video kodeklerin performanslarının arttırılması gerekmektedir. AOM (Alliance for Open Media) tarafından geliştirilen ve son zamanlarda ön plana çıkan açık kaynak kullanımına sahip AV1 kodeğinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Buna alternatif olarak ITU-T ve ISO firmaları hali hazırda kullanımı oldukça yaygın kabul gören HEVC (H.265) kodeğine iyileştirmeler yaparak VVC (Versatile Video Coding) kodeğinin geliştirme aşamalarını tamamlamak üzeridir. Bu tezin kapsamında AV1, HEVC ve VVC kodeklerinin konfigürasyon paramereleri değiştirilerek, hem kendi içlerinde hemde birbirlerine karşı karşılaştırmaları yapıldı. Karşılaştırmalar kodlama ağacı birimleri, I çerçeve aralığı ve sabit saniyedeki bit sayısı değişimine göre yapıldı. Karşılaştırmalar için 5 adet farklı karakterdeki CIF çözünürlükte videolar ve 1 adet 4K video kullanıldı. CIF videolar zamansal ve uzaysal değişimlerine göre 5 farklı kategoriye ayrıldı ve kodekler karşılaştırılırken bu değişimler üzerinden yorumlamalar yapıldı. Karşılaştırmalar yapılırken PSNR, SSIM ve BD-Rate ölçüm birimleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
As screen technology and the internet evolve, video codecs should be improved to meet the requirements of video transfer. The use of AV1 codec, developed by AOM (Alliance for Open Media), which has recently come to the fore, is becoming widespread. Alternatively, ITU-T and ISO standard bodies are about to complete the development stages of the VVC (Versatile Video Coding) codec by making improvements to the HEVC (H.265) codec, which is already accepted by the codec community and widely used. Within the scope of this thesis, the configuration parameters of AV1, HEVC and VVC codecs are changed and comparisons are made both within themselves and against each other. Comparisons are made based on changing configuration parameters which are coding tree units (CTU), I-frame interval, and constant bit per second. For comparisons, 5 different characteristics CIF quality videos and a single 4K quality video are used. CIF quality videos are processed according to their temporal and spatial information, and the codecs are compared using these informations. PSNR, SSIM and BD-Rate measurement metrics are used while making comparisons.