Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası
  1. Tez No: 651917
  2. Yazar: EDA CEREN PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ERBAŞ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcra Dair Kanun'un Ek 12. maddesi ile hukukumuza giren tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası incelenmiştir. Çalışmada tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortasının kuruluşu, hükümleri ve tarafların borç ve yükümlülükleri açıklanmıştır. Özellikle sigorta himayesinin kapsamı, tarafların karşılıklı hak ve yükümlülükleri 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ve Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'nın ilgili maddeleri kapsamında ele alınmış olup; konu güncel somut örnekler ve Yargıtay içtihatları ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines General Conditions of Compulsory Liability Insurance of Medical Malpractice and compulsory liability insurance of medical malpractice which was introduced to Turkish law by the additional clause 12 of the Law on Mode of Execution for Medicine and Medicial Sciences. In the study, the circumstances in which compulsory liability insurance of medical malpractice is taken out, renewed and obligations of contracting parties are explained. Mutual obligations of the parties, the terms of the insurance contract and especially the coverage are explained under the relevant articles of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, the Turkish Commercial Code numbered 6098 and the General Conditions. The object is for compulsory liability insurance of medical malpractice to be understood through current epitomes and Supreme Court practice.