Ülke riskinin promethee yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of country risk by promethee method
- Tez No: 630437
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVSER MİNE TÜKENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşen günümüz dünyasında yatırımlar ve sermaye hareketleri, ülkelerin kredi notlarına göre şekillenmektedir. Bu nedenle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, fon ihtiyacı içerisindeki ülkelerin ihtiyaç duydukları fona erişmelerinde kilit rol üstlenmektedir. Bu kuruluşların açıkladığı kredi notları, ülkelerin borç ödeme kapasitesini ortaya koymaktadır. Bu notların verilmesinde ülke riski de kriter olarak kullanılmaktadır. Ülke riski, ülkelerin ekonomik ve mali durumunun yanı sıra sosyopolitik koşullarını da içermektedir. Bu çalışmada Türkiye ile benzer niteliklere ve risklere sahip 14 ülkenin ülke riski PROMETHEE yöntemi ile değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular, kredi derecelendirme kuruluşlarının yayınladıkları notlar ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada iki farklı senaryo incelenmiştir. Her iki senaryo sonucunda da Hindistan ve Çin'in ülke riski açısından en iyi alternatifler olduğu, bu ülkelerin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından sağlanan kredi notlarının da en iyi olduğu görülmüştür. Senaryo 1, neredeyse tamamen kredi derecelendirme kuruluşları ile tutarlı sonuçlar üretirken, Senaryo 2'de sürpriz bulgulara da rastlanmıştır. Türkiye, her iki senaryoda da ve kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına ilişkin sıralamada da son sıralarda yer almıştır. Çalışma sonucunda kredi derecelendirme kuruluşlarına yapılan taraflı olma eleştirilerinin ağır olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, investments and capital movements are shaped according to the credit ratings of countries. Therefore, international credit rating agencies play a key role in the countries in need of fund access to the fund they need. The credit ratings announced by these institutions reveal the debt payment capacity of the countries. Country risk is also used as a criterion in giving these grades. Country risk includes the socio-political conditions as well as the economic and financial situation of the countries. In this study, 14 countries which are in similar qualifications and risk with Turkey evaluated with the help of PROMETHEE. Findings obtained by PROMETHEE method was compared notes issued by the credit rating agencies. Two different scenarios are examined in the study. As a result of both scenarios, it has been observed that India and China are the best alternatives in terms of country risk and the credit ratings provided by the credit rating agencies of these countries are the best. While Scenario 1 produces results almost entirely consistent with credit rating agencies, surprise findings were also found in Scenario 2. Turkey has taken place in the last row in both two scenarios and credit ratings rankings. As a result of the study, the criticism of being biased to credit rating agencies was evaluated as severe.