Öğretmenlerin okullarda alınan kararlara katılma durumları ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişki
Examining the relationship between teachers participation in decisions taken in schools and their tendency to think critical
  1. Tez No: 630440
  2. Yazar: TUĞBA SONGUR KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin okullarda alınan kararlara katılma durumları ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim- öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde görev yapan 10.379 tane öğretmen ve örneklem olarak da Keçiören ilçesinde görev yapan 410 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır Araştırmanın verileri Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (EDEÖ) ile Karara Katılma Anket aracılığıyla elde edilmiştir.Elde edilen verilerin analizindeparametrik testlerden Bağımsız Gruplar t-Tesi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin Karara Katılma Anketi bulguları sonucunda karara katılma düzeylerinde; yönetsel kararlara katılma düzeyleri öğretimsel kararlara katılma düzeylerine oranla yüksek görülmüştür. Karara Katılma Anketinden alınan veriler sonucundacinsiyet değişkenine göre ortaya çıkan bulgular incelendiğinde ise erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre karara katılma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin kıdem değişkenine göre ortaya çıkan bulgular incelendiğinde, 6-10 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin 11-20 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlere oranla Karara Katılma anketinin ''öğretimsel'' alt boyutundan elde ettiği puanların daha yüksek olduğu görülmüştür. Sözel ve uygulamalı branşlarda görev yapan öğretmenlerin, sayısal branşlarda görev yapan öğretmenlere oranla kararlara katılma düzeylerinin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Karara Katılma Anketinden alınan verilerin yaş ve medeni durum değişkenine göre anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin Eleştirel Düşünme Ölçeği bulguları sonucunda eleştirel düşünme eğilimlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşın öğretmenlerin Eleştirel Düşünme Ölçeğine ilişkin düşüncelerinde cinsiyet, yaş, kıdem ve branş değişkenleri bakımından anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Eleştirel Düşünme Ölçeği geneli ile Karara Katılma Anketi alt boyutu öğretimsel ve Karara Katılma Anketi geneli arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between teachers ' participation in decisions taken in schools and their tendency to think critically. For this purpose, the universe of the research consists of 10,379 teachers in Keçiören District of Ankara province in the 2019-2020 academic year and 410 teachers in Keçiören district as samples. The research was designed from quantitative research methods to a relational screening model the research's data was obtained through a decision-making Survey with the critical thinking tendency scale (EDEÖ). Independent groups from parametric tests t-Tesi and unidirectional variance analysis (Anova) were used in the analysis of the obtained data. According to the findings of the study, as a result of the findings of the decision-making Survey of teachers, the levels of participation in administrative decisions were higher than the levels of participation in instructional decisions. When the results of the decision-making Survey were analyzed according to gender variables, it was determined that male teachers had a higher rate of participation in the decision than female teachers. When the findings were examined according to the seniority variable of teachers, it was observed that teachers with seniority between 6-10 years had higher scores than teachers with seniority between 11-20 years from the“instructional”lower dimension of the decision-making questionnaire. Teachers who worked in verbal and practical branches had statistically higher levels of participation in decisions than teachers who worked in numerical branches. The data from the decision-making Survey showed no significant differences in age and marital status. As a result of the findings of the critical thinking scale, teachers ' critical thinking tendencies were found to be high. However, it was found that there were no significant differences in the gender, age, seniority and branch variables in the teachers ' opinions on the critical thinking scale. It was determined that there was a positive moderate correlation between the critical thinking scale and the sub dimension of the decision-making questionnaire and the instructional and decision-making questionnaire.